Filipínští lodníci zpětně vymáhají platy

Lodníci dostávali přibližně 397 € „čistého“, zatímco podle nizozemského práva byly nároky na mzdu dle kolektivních smluv 1183,54 € a 8% na dovolenou. Je to vůbec poprvé, co bude v Nizozemí souzena asijská společnost v takovémto případě. Začátek soudního řízení je naplánován na říjen 2010.

Podle předběžných odhadů bude celou událost složité právně klasifikovat. Na způsob fungování agentur sídlící v zahraničí panují rozdílné názory. Každopádně pro provozovatele plavidel může Filipínský lodník ušetřit nemalé peníze. Filipínský lodník pracuje 8 měsíců nepřetržitě, není tak potřeba dvou zaměstnanců, kteří se v běžných podmínkách na palubě pravidelně střídají.

Podle údajů Gyron Crew pracuje na nizozemských lodích cca 180 Filipínců.

Zdroj: http://www.schuttevaer.nl/


Filipínští lodníci pracují 8 měsíců nepřetržitě
Filipínští lodníci pracují 8 měsíců nepřetržitě
Komentáře Facebook

7 thoughts on “Filipínští lodníci zpětně vymáhají platy”

  1. Zdravim Vás.Ač jsem před pár měsíci psal na toto téma komentář s obavou o zaměstnanost českých lodníků,zdá se ,že se tyto obavy naštěstí neplní.Vypadá to ,že zminovaná kvalita čechů zatim odolává tlaku ze strany zaměstnavatelů o snížení mzdových nákladů.Vyhráno ještě není ,protože krize ještě zdaleka nezkončila.Blýská se však na lepší časy.Také tu nezazněla jedna z největších výhod které v konkurenčním boji proti filipíncům máme.Je to naše členství v E.U.a s tím související nepotřebnost pracovního povolení. J.

  2. Zdravím,
    bylo jasný, že něco podobného musí přijít, ale dle mého názoru, pro člověka s dostatečnou kvalifikací a všemi potřebnými papíry, nemohou být filipínci žádnou konkurencí. Vždy, když s nimi mám spolupracovat, tak to obnáší hromadu problémů a já osobně si myslím, že normální zaměstnavatel, dá vždy přednost, normálně uvažujícímu člověku se zkušenostmi. A k malůvkám v jednou s příspěvků, tak v Roterdamu je na štajgru napsáno: JESTLI SI MYSLÍŠ, ŽE JSI CHYTRÝ: TAK CO TADY DĚLÁŠ? To je myslím ze života! Tomáš Borovička

  3. Zdraví vás všechny Plaváček.Jak jsem slíbyl,tak jsem udělal.Poslal jsem do galerie fotku,jak se ty kluci filipínský podepisujou na hráze.Ta je z Duisburgu a focená před tejdnem.Těhle malovanejch cedulek je všude dost.Jen je zajímavé,kolik na to vymalování maj času.Jiný vezmou štětec,napíšou jméno,nebo namalujou kosoštverec a hotovo.Tyhle hoši maj asi času dost.

  4. V dnešní době je jedno jestli někdo něco umí. Stačí, když to sedí ve fahrbuchu, střídají jednoou za 4 měsíce, takže i reisegeld ušetřený, no a ta rýže.Holanďanům je pak fuk, že na jednu hadici jsou tři. Já jen doufám, že se začne domáhat více Filipínců svých peněz. Pak se ten příliv snad malinko zbrzdí

  5. Já jen doufám,že si ty holanďani,němci i švícaři uvědoměj,že člověk s praxí,a je jedno jestli je to čech,němec,polák a nebo dneska vzácnej holanďák,bude vždycky něco jinýho,než filipínec,kterýmu na nějakym parníku důstojník ukázal co ma 8 hodim dělat.Jejich sílou je opravdu jen to,že dělaj za hrst rejže a že doma je nikdo nečeká,tak ani nepotřebujou střídat.Mám 29letou praxi na lodi.Z toho 10 let v Hol.Nepřeju jim,aby je někdo bral u huby,ale jejich invaze se taky bojim.Už si píšou i inzeráty na hráze,kde nějaká loď s filipíncem stála.Příště až přijedu z práce,pošlu do galrie fotku toho inzerátu.Maj je dokonce i pěkně upravený.

  6. filipince pomalu vytlaceni z mori, tak to zkouseji s jejich cenami prace na rece, kazdopadne jim preji at to vyhraji, jelikoz je to signal ze ani „levna“ pracovni sila se neda odirat donekocna. V podstate bojuji za prava vsech lodniku…

  7. Doufejme,že naši filipínští kolegové soudní spor vyhrají,jinak si mohou(nejen)čeští lodníci pracující na holandských lodích pomalu balit tašky.Názor,že jsou češi šikovnější,nebo kreativnější ve tvrdých tržních podmínkách neuspěje.Myslím,že jsou filipínci pracující obrazně řečeno za hrst rýže,opravdu reálnou hrozbou pro zaměstnávání českých lodníků.

Komentáře nejsou povoleny.