První ruská vrtulníková loď byla spuštěna na vodu

Ve francouzském Saint-Nazaire se konala ceremonie spuštění na vodu první výsadkářské vrtulníkové lodi Vladivostok typu Mistral pro Rusko, sdělila společnost STX France, v jejíž loděnicích se konala definitivní montáž lodě.

Vladivostok byl postaven po etapách. Přední část je dílem STX France, zádní vyrobil Baltijskij závod v Petrohradě. Po ukončení výstavby byla záď dopravena po moři do Saint-Nazaire k závěrečné montáži. Dostavba Vladivostoku a jeho vybavení zbraněmi se má konat v ruských loděnicích Severnaja verf.

Prodej do Ruska

V srpnu 2009 projevilo Rusko zájem o zakoupení jedné lodi třídy Mistral a stavbu až tří dalších jednotek ve vlastních loděnicích ve spolupráci s francouzskou loděnicí DCNS. Byl by to první takto rozsáhlý import zbraní do Ruska od rozpadu Sovětského svazu. Pro ruské námořnictvo přitom není důležitá jen jejich schopnost výsadkových operací, ale především jejich možnosti v roli velitelských lodí. Obchod si našel řadu kritiků, například gruzínského prezidenta Saakašviliho či pobaltských zemí. Podle serveru Globalsecurity.org zastává mnoho expertů názor, že zakoupení lodí nemá vojenský smysl, ale má Rusku umožnit přístup k nejmodernějším vojenským technologiím.

V prosinci 2010 uzavření obchodu oficiálně potvrdil francouzský prezident Sarkozy. První pár výsadkových lodí bude postaven ve spolupráci ruských loděnic a francouzské DCNS, přičemž druhý pár již bude celý postaven v Rusku. Francouzská loděnice DCNS staví výsadkové lodě Vladivostok a Sevastopol. Do služby mají vstoupit v letech 2014–2015. Druhý pár postaví ruské loděnice s 20% podílem francouzských firem. Lodě ponesou plné senzorové a komunikační vybavení. Jejich výzbroj budou tvořit dva 30mm kanóny Breda Mauser a čtyři 12,7mm kulomety. Jejich převravní kapacita činí 450 vojáků a 70 obrněných vouzidel, k jejichž přepravě a podpoře typicky slouží osm bitevních vrtulníků Ka-52K, osm vrtulníků Ka-29/31 Helix a čtyři rychlé vyloďovací čluny, na palubě je též moderní nemocnici se 69 lůžky.

Třída Mistral – Technické údaje

Výtlak – 21 300 t (plný)
Délka – 199 m
Šířka – 32 m
Ponor – 6,2 m
Rychlost – 19 uzlů
Dosah – 11 000 nám. mil při 14 uzlech
Posádka – 160

Zdroj: czech.ruvr.ru, cs.wikipedia.org

Komentáře Facebook