První torpédoborec inovativní třídy Zumwalt byl spuštěn na vodu

Torpédoborec amerického námořnictva třídy Zumwalt zkonstruovaný podle pravidel technologie stealth, opustil suchý dok. Loď dlouhá 183 m je první ze tří objednaných plavidel této speciální konstrukční třídy, která na první pohled zaujme velmi netradičním tvarem připomínajícím spíše ponorku.

Víceúčelové lodě projektované s důrazem na schopnost provádění proti-zemních úderů a pobřežních operací jsou součástí komplexnější modernizace amerického námořnictva právě s cílem zlepšit své schopnosti pobřežního boje. Původně plánované dodání série až 32 torpédoborců této třídy bylo ale z důvodu nedostatku financí omezeno na pouhé tři jednotky. Takové rozhodnutí budí rozpaky nad celým projektem, který je skutečně výrazně dražší, než předchozí třídy těchto typů plavidel.

Trup je konstruován pomocí zásad technologie stealth pro dosažení co nejmenšího radarového odrazu. Na obrazovce radiolokátoru by měl odraz spíše připomínat civilní plavidlo daleko menších rozměrů, například rybářskou loď.
Na zádi je umístěna plošina pro operace až dvou vrtulníků, pro které je loď vybavena i hangárem. Pohon zajišťují dvě plynové turbíny Rolls-Royce Marine Trent. Nejvyšší rychlost by měla být 30 uzlů.

Ve výzbroji je plánováno 20 vertikálních vypouštěcích sil nového typu MK 57, označených jako Peripheral Vertical Launch System (PVLS). Sila budou rozmístěna po obvodu lodi tak, aby nemohla být vyřazena jediným zásahem. V každém z nich bude pět střel, celkem tedy 80. V nich budou umístěny střely s plochou dráhou letu Tomahawk, raketová torpéda ASROC, protiletadlové střely Standard SM-3 a RIM-162 ESSM. Pro tuto třídu je vyvíjen zcela nový zbraňový systém označený jako Advanced Gun System, jehož základem budou dva automatické 155mm kanóny s rychlostí střelby 12 ran za minutu a dostřelem 100 námořních mil. Kanón má být užitečný zejména při ostřelování pozemních cílů. Hlavňovou výzbroj budou doplňovat dva 57mm kanóny Mk 110 pro blízkou obranu.

zumwalt-rez

Technické údaje

Výtlak – 12 000 t
Délka – 183 m
Šířka – 24,5 m
Ponor – 8,41 m
Pohon – 2× plynová turbína Rolls-Royce MT30
Rychlost – 30 uzlů
Posádka – 142
Výzbroj – 2× 155 mm (2×1), Tomahawk, ASROC, Standard SM-3, RIM-162 ESSM, 2× 57 mm Mk 110 (2×1)
Letadla – 2 vrtulníky
Radar – SPY-3

• Paluba.eu, cs.wikipedia.org

Komentáře Facebook