Na Kielském průplavu došlo k čelní srážce dvou nákladních lodí. Tři námořníci z jedné z lodí byli lehce zraněni. Neovladatelné lodě musely odvléci remorkéry.
Podle odpovědného úřadu pro vodní cesty a lodní dopravu (WSA) se nákladní lodě „Bjoerkoe“ a „Paivi“ v úterý 29. března srazily pod „Vysokým mostem Levensau“ v Kielu – proč, to zatím není zcela jasné. Podle očitého svědka zazněla hlasitá rána a náraz dokonce členy posádky, kteří byly na palubě, vymrštil několik metrů vzduchem.
Podle WSA byli tři námořníci na lodi „Paivi“ při srážce lehce zraněni a preventivně převezeni do nemocnice. WSA také uvedla, že obě poškozené a neovladatelné nákladní lodě zablokovaly kanál. Po srážce jedné z lodí selhal motor. Před vjezdem do průplavu musely čekat desítky lodí.
Jak 82 metrů dlouhá „Paivi“, tak 106 metrů dlouhá nákladní loď „Bjoerkoe“, rovněž plující pod kyperskou vlajkou, byla v důsledku srážky poškozena v oblasti přídě.
Přivolané vlečné remorkéry přesunuly obě nákladní lodě do blízkých přístavů. Jedna z lodí byla převezena do vnitrozemského přístavu Kiel, druhá do přístavu Scheerhafen. Po asi třech hodinách byl kanál znovu otevřen pro lodní dopravu.
Podle informací NDR nákladní loď „Bjoerkoe“ výrazně překročila povolenou maximální rychlost 15 km/h. Ukazují to záznamy a naměřená data z pobřežní techniky. Proč si toho lodivod na palubě nevšiml, se stále zjišťuje.
Problém však mohl být i s druhou nákladní lodí, „Paivi“. Podle kapitána mu prý v době neštěstí selhalo kormidlo.
Kielský průplav, neboli Kiel Canal
Kielský průplav (německy: Nord-Ostsee-Kanal „NOK„) nese mezinárodní označení Kiel Canal. Průplav spojuje Severní moře s Baltským mořem. Základní kámen byl položen už v roce 1887 a malé plavební komory v Brunsbüttelu a Holtenau byly otevřena již v roce 1895. V roce 1914 byly otevřeny velké plavební komory.
Tato německá federální vodní cesta je jednou z nejvytíženějších umělých vodních cest pro námořní plavidla na světě. V roce 2019 jím proplulo 28 797 lodí, v roce 2018 to bylo 30 009 lodí.
Kanál protíná v délce téměř 100 kilometrů spolkovou zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Lodě si tudy ušetří cestu kolem poloostrova Kimbrian. Průplavem je tak absolvovaná trasa v průměru o 250 námořních mil (kolem 460 km) kratší, v závislosti na výchozím a cílovém přístavu.
Zdroj: www.ndr.de, de.wikipedia.org