V pátek 10. 3. se ve zdymadle Geisling na Dunaji potopila nákladní loď naložená železnou rudou. Loď klesla na dno téměř 12 metrů hluboké plavební komory.
Loď Achim plující pod německou vlajkou se potopila ve zdymadle Geisling v okrese Regensburg ve 13:25 hodin z dosud nejasných důvodů. Předpokládá se, že se rozlomila.
Nákladní loď, naložená převážně železnou rudou, přijížděla z Řezna po proudu, tedy směrem na Pasov, a do plavební komory byla již zcela zaplutá. K havárii 85 metrů dlouhé a 8,20 metru široké lodi tak došlo přímo v plavební komoře. Loď se potopila úplně na dno přibližně 11,30 metru hlubokého zdymadla.
Dva maďarští členové posádky, 61letý kapitán a 64letý kormidelník, unikli z vody pomocí nouzových žebříků v plavební komoře, ke kterým doplavali. Kormidelník byl zraněn středně těžce, do plic se mu dostala voda a musel být převezen do nemocnice a kapitán byl zraněn lehce, utrpěl podchlazení.
Personál z řídícího střediska plavebních komor informoval vodní policii v Regensburgu, načež na místo neštěstí přispěchal početný kontingent policie, hasičů a záchranářů. Na místě bylo zahájeno vyšetřování pověřenými úřady.
I přes unikající naftu z potopeného plavidla nehrozí bezprostřední ohrožení životního prostředí, protože stavidla plavební komory zůstávají uzavřená. Situace je nicméně průběžně monitorována a vyhodnocována, na místě byl i vrtulník. Police zahájila vyšetřování pro podezření na znečištění vod.
Rozsah škod zatím nebyl objasněn, s náklady na záchranu se ale může pohybovat v milionech eur. Zda došlo k poškození zařízení zdymadla, bude ojasněno až po vyproštění plavidla.
Zdymadlo Geisling na Dunaji mělo být na tři týdny uzavřeno z důvodu údržby
Momentálně stále není jasné, kdy k vyproštění plavidla dojde. Provoz mezi Regensburgem a Pasovem není možný, uvedla policejní mluvčí. Naštěstí to však nemá žádné zásadní důsledky pro lodní dopravu, protože plavební komora měla být stejně kvůli údržbě na tři týdny uzavřena. Lodní provoz se tomu již z předstihem přizpůsobil, pouze dvě nákladní lodě musely z důvodu havárie přerušit cestu.
Než se však podaří loď zachránit, musí se znečištěná voda z plavební komory nejprve odčerpat. V plánu je pak vyzvednout vrak ze zdymadla, které je hluboké téměř dvanáct metrů. Mluvčí Přepravního úřadu vysvětlil, že v první řadě je potřeba zjistit, která společnost má na tuto práci potřebné stroje a čas.
Zdroj: home.1und1.de, www.br.de