Rakousko-uherské válečné námořnictvo

Unikátní výstava Naše moře… Rakousko-uherské válečné námořnictvo

Národní technické muzeum připravuje výstavu (4. 6. – 30. 11. 2014), která umožní nahlédnout do každodenního života námořníku jak na lodi, tak i na souši.

Na jedné straně si návštěvník bude moci prohlédnout originály i zdařilé repliky dobových námořních uniforem, blíže se seznámí s osudy třech námořníků pocházejících z českých zemí.

Dnešní Česká republika je typickým vnitrozemským státem. Ale tato skutečnost v minulosti neplatila. Ještě před sto lety české země patřily do rakousko-uherské monarchie a měly přístup k nemalé části Jaderského moře.

Jadran byl bránou, odkud vyplouvalo obchodní loďstvo do celého světa, ale zároveň kterou bylo potřeba chránit a kontrolovat prostřednictvím vlastního válečného loďstva. Služba na moři nebo v loděnicích nebyla pro rekruty z českých zemí ničím neobvyklým.

Každý desátý rakouský námořník pocházel z českých zemí

Pro průmyslové podniky se stávaly zakázky od námořnictva běžnou součástí jejich výroby a český námořník se stal nepostradatelným ve službě u „K. u. K. Kriegsmarine“. Na počátku první světové války pocházel každý desátý rakouský námořník z Čech.

Národní technické muzeum se svojí výstavou snaží veřejnosti připomenout tuto dnes již zapomenutou kapitolu z našich dějin. Návštěvník bude mít možnost na bohatém fotografickém materiálu Rakousko-uherského válečného loďstva a modelech lodí pochopit, jak byly tyto kolosy fascinující pro tehdejší středoevropany nebo nahlédnout do prostředí každodenního života námořníku.

Každý kdo přijde na výstavu se bude moci na krátký čas přemístit v místě i čase a vžít se do role námořního důstojníka či plavčíka. Za tímto účelem jsou vyhotoveny repliky námořních uniforem, které si bude moci každý návštěvník obléci a následně se vyfotit před velkoformátovou fotografii lodní paluby. Tím bude navozen dojem autentičnosti celého záběru a návštěvník se bude moci doma pochlubit „službou“ u K. u. K. Kriegsmarine.

Výstava „Naše moře…“ je pořádána v rámci projektu „Velká válka“, který si má připomenout právě stoleté výročí vypuknutí světového konfliktu. Více informací na www.velkavalka.cz.

Zdroj: www.ntm.cz


odkaz na článek na serveru Týden

Český příspěvek do bojů o světová moře a oceány.

Obří dělo zve na novou výstavu Naše moře
Před budovou Národního technického muzea v Praze se nově tyčí velký kanon s dvanáctikilometrovým dostřelem z roku 1899.


odkaz na velmi zajímavý a obsáhlý článek na serveru Technet – DOPORUČUJEME!

Nikdo neví, kolik na křižníku Zenta zemřelo Čechů. Pomozte odhalit historii
Češi měli křižník s českou posádkou, který konstruoval český inženýr. Bylo to ještě za Rakouska-Uherska, a než ho před 100 lety potopily nepřátelské lodě.