Projekt ro-ro plachetnice pro přepravu až 7000 automobilů byl podpořen grantový program Evropské unie pro výzkum a inovace v celkové výši 9 milionů EUR.
Grant programu s názvem Horizont Evrope je rozdělen mezi jedenáct partnerů jejichž cílem je připravit projekt plavidla Orcelle Wind pro komerční obchodování. Jednotliví partneři se zaměřují například na trasování podle počasí, návrh plavidla, organizace dodavatelského řetězce a školení posádky pro zkušební instalaci zařízení na stávající konvenční plavidlo.
220 metrů dlouhá ro-ro plachetnice
Orcelle Wind bude zaoceánská loď typu Pure Car Truck Carrier (PCTC) – Roll On, Roll Off (Ro-Ro) poháněná větrem. Loď o délce 220 metrů a šířce 40 metrů, bude mít kapacitu pro více než 7 000 vozů, a bude také schopna převážet kusové zásilky a pojízdná zařízení.
Aby bylo možné vplouvat a vyjíždět z přístavů – a jako bezpečnostní opatření, a aby bylo možné dodržovat jízdní řád – bude plavidlo také vybaveno „pomocným“ ekologickým motorovým pohonem.
Projekt Orcelle Wind je klíčovou součástí strategie dekarbonizace flotily společnosti Wallenius Wilhelmsen, a ambicí je, aby zahájila plavbu koncem roku 2026 nebo začátkem roku 2027.
Loď Orcelle Wind bude první plavidlo z konceptu Oceanbird pro plavidla primárně poháněná větrem. Koncepce ukazuje, že je teoreticky možné, snížit emise z plavidel až o 90 procent.
Důležitou součástí projektu financování Horizon Europe je instalace zkušebního zařízení křídel na stávající plavidlo Wallenius Wilhelmsen v polovině roku 2024.
Partneři v programu Orcelle Wind podpoření grantem EU:
- Wallenius Wilhelmsen – projektový koordinátor – globální přepravní společnost roll-on/roll-off (RoRo) z Norska
- Wallenius Marine, společnost zabývající se návrhem a správou lodí ve Švédsku
- AlfaWall Oceanbird, společný podnik Alfa Laval a Wallenius 50/50, který se specializuje na vývoj technologie pro pohon plavidel poháněných větrem
- Volvo Cars, jedna z nejznámějších a nejrespektovanějších automobilových značek na světě
- StormGeo, přední světový poskytovatel služeb předpovědi počasí
- Maritime CleanTech, organizace zastupující norský námořní klastr, zaměřující se na udržitelné inovační projekty s komerčním potenciálem
- DNV, mezinárodní akreditovaný registrátor a klasifikační společnost se sídlem v Norsku
- RISE Maritime, švédská společnost, která je součástí výzkumných ústavů Švédska, vyvíjí řešení pro udržitelný a odolný námořní průmysl
- KTH Royal Institute of Technology, největší švédská technická univerzita
- UGent, veřejná výzkumná univerzita se sídlem v Gentu v Belgii
- NTUA, inženýrská univerzita v Aténách, Řecko
Co je koncept Oceanbird
Oceanbird je koncept technologie, která poskytuje alternativu, nebo doplněk pro nákladní plavidla s pohonem na fosilní paliva. Koncept zahrnuje křídlové plachty, stejně jako speciálně navržený trup a doporučení ohledně rychlosti a tras.
Křídlové plachty Oceanbird mají více společného s křídly letadla než tradiční plachty. Křídlo se skládá z hlavní plachty a vztlakové klapky, optimalizující aerodynamické síly.
Při vplouvání do přístavů, projíždění pod mosty nebo pokud je potřeba zmenšit plochu plachet kvůli silnému větru, se menší segment křídla složí do většího a poté se celé křídlo nakloní. Křídlové plachty této první produktové řady jsou asi 40 metrů vysoké a 14 metrů široké.
Jedna plachta s křídlem na stávajícím plavidle podle orientačních výpočtů ušetří přibližně půl milionu litrů paliva ročně a 1 200 tun vypuštěného CO2. Kromě snížení emisí do ovzduší, Oceanbird také sníží zvukové znečištění životního prostředí.