Great Eastern

SS Great Eastern, parník, který předběhl dobu

Parník (Steamship SS) Great Eastern byl v době svého vzniku nepředstavitelné technické dílo a zároveň plavidlo takových rozměrů, že jeho velikost nebyla překonána následující čtyři desítky let. Samotná stavba a následný provoz, ale Great Eastern přinesl pouze pověst prokleté lodi.

Proslulý anglický inženýr a konstruktér Isambard Kingdom Brunel byl odhodlaný navrhnout a zkonstruovat plavidlo, které by dle něho reflektovalo současné potřeby námořní dálkové dopravy. Brunel navrhoval postavit loď tak obrovskou, že by mohla nést dostatek uhlí na plavbu mezi světadíly bez potřeby doplňování paliva a zároveň tak velkou, že by mohla nést téměř 4000 cestujících v luxusním prostředí. Tento smělý nápad Brunel prosazoval v období kolem roku 1850, pro srovnání potopená Costa Concordia postavená v roce 2006 měla kapacitu 3780 pasažérů.

Samotné získání peněz na takovýto megalomanský projekt byla pro konstruktéra velká výzva, Brunenelovy se to ale podařilo, a s pracemi se začalo v roce 1854. Stavbu provázely četné problémy a zpoždění prací, včetně nečekaně komplikovaného spouštění lodi do vody, které zabralo nekonečné desítky dní. Není se čemu divit, loď byla vlastně prototypem technických řešení, se kterými nikdo v té době neměl praktické zkušenosti. Loď byla dlouhá 210 metrů, široká 25 metrů, trup lodi byl moderně celoocelový nýtovaný, pozoruhodné bylo v té době vodotěsné dvouplášťové řešení. Parní stroje poháněli současně boční kolesový pohon a na zádi lodní šroub. Loď navíc mohla využívat k pohonu plachet.

V září 1859 proběhla první plavba Great Eastern během které explodoval první kotel, při výbuchu zahynulo několik členů posádky a nebyly to první oběti v té době již proklínané stavby. V tomto období také po prodělané mozkové příhodě umírá konstruktér Isambard Kingdom Brunel, dle jeho nejbližšího okolí mohla za jeho horšící se zdravotní stav právě náročnost projektu a nekonečné množství komplikací.

Great Eastern toho času největší zaoceánský parník světa, ale nikdy nevyužil svého potenciálu k dosažení zisku a prosperity. Loď změnila několik majitelů, kteří se pokoušeli kolosální loď využívat k účelu, pro jaký byla postavena. Své pomyslné slávy ale dosáhla, až jako technické plavidlo, které položilo transatlantický telegrafní kabel. 30 let po prvním vyplutí Great Eastern, bylo zahájeno její sešrotování.