Kokain v přístavu Vlissingen, zadržena další tuna drogy

Kokain v přístavu Vlissingen, zadržena další tuna drogy

Nizozemští celníci při prosincové kontrole v přístavu Vlissingen našli dva kontejnery s celkem 1279 kilogramy kokainu. Za poslední rok se jedná již o 3900 kg.

Kontejnery pocházejí z Ekvádoru a byly přepraveny do Vlissingenu přes antverpský přístav. Náklad obou kontejnerů tvořily banány určené pro společnost ve Vlissingenu. V prvním kontejneru byly nalezeny balíčky o celkové váze 150 kg. Ve druhém kontejneru bylo nalezeno 38 balíků s váhou celkem 1129 kg. Pouliční hodnota drogy by byla více než 95 milionů eur.

Nizozemské státní orgány případ dále vyšetřují. Společnost ve Vlissingenu do pašování kokainu ale zapojena není. Narkotika byla již zničena. Uvedlo okresní státní zastupitelství v Rotterdamu.

Zásilky kokainu se v přístavu Vlissingen stávají pravidelným jevem

Tento záchyt je další letošní zásilkou s hmotností nad tisíc kilogramů. V dubnu bylo v zásilce ovoce z Jižní Ameriky nalezeno 1475 kilo kokainu. Drogy v pouliční hodnotě asi 110 milionů eur byly zničeny, nikdo nebyl zatčen.

Po rekordním úlovku v roce 2020 (ve Vlissingenu bylo zachyceno celkem 7000 kilogramů kokainu) se zdálo, že se situace zklidňuje. Od ledna letošního roku je ale opět pravidelným jevem, že celníci nalézají drogy. Potápěči už našli dva balíčky kokainu připevněné k lodi. Nejprve 100 kilo, pak 200 kilo.

V říjnu byla odhalena zásilka 254 kilogramů kokainu. Balíky narkotik byly také v krabicích mezi nákladem banánů z Ekvádoru a byly na cestě do společnosti v Německu. Kromě toho byl v Německu nalezen kokain, který byl také pašován mimo jiné přes přístav Vlissingen. Celkem šlo o stovky kilogramů.

Pašování drog téměř vždy vyžaduje pomoc zaměstnanců přístavu

Začátkem dubna bylo v přístavu Vlissingen zatčeno pět osob, kteří pravděpodobně ve skladu hledali zásilky s drogami. Balíčky drog se v přístavech v nizozemské provincii Zeeland vyskytují s velkou pravidelností. Nizozemský kabinet nedávno oznámil, že vyčlení miliony na boj proti pašování drog.

Ministr spravedlnosti Yeşilgöz chce mimo jiné zpřísnit prověřování zaměstnanců námořních přístavů, protože pašování drog téměř vždy vyžaduje pomoc zevnitř. To se týká zájmena profesí s přístupem k zásadním informacím o chodu přístavu, nebo se zajímavou dílčí úlohou z pohledu drogových zločinců.

Spalovny nestíhají zpracovat obrovské množství zabaveného kokainu

Ve srovnání s Antverpami a Rotterdamem zaujímá ale Vlissingen jako přístav pro dovoz kokainu stále skromnou pozici. Belgičtí celníci očekávají, že množství kokainu zachyceného v antverpském přístavu překročí hranici 100 000 kilogramů.

V listopadu belgické úřady již bily na poplach: spalovny nemohou zpracovat obrovské množství zabaveného kokainu. V celních skladech čekají na likvidaci desítky tun kokainu.

Zdroj: www.om.nl, www.pzc.nl, www.ad.nl