Filipínským námořníkům hrozí zákaz práce na lodích členů EU

Filipínským námořníkům hrozí zákaz práce na lodích zemí EU

Osud stovek tisíc filipínských námořníků visí na vlásku. Evropská komise bude rozhodovat na základě auditu, který ukázal, že Filipíny porušují námořní normy.

Jak uvedl server Deutsche Welle uplatnění více než 400 000 filipínských námořníků je ohroženo. Audit provedený Evropskou agenturou pro námořní bezpečnost (EMSA) ukázal, že Filipíny nedodržují mezinárodní normy námořní bezpečnosti.

EMSA poskytuje technické poradenství a operační podporu s cílem zvýšit námořní bezpečnost, předcházet znečištění mořského prostředí a případně na něj reagovat a zlepšit námořní zabezpečení.

Již dříve během roku 2022 EMSA informovala, že výcvik a certifikace ve filipínských námořních vzdělávacích institucích nesplňují pokyny stanovené Mezinárodní úmluvou o standardech výcviku, certifikace a strážní služby námořníků.

O osudu námořníků nyní bude rozhodovat Evropská komise

Pokud Evropská komise potvrdí zjištění EMSA, zřejmě již nebude uznávat osvědčení o způsobilosti námořníků, což by pro námořníky znamenalo zákaz pracovat na plavidlech plujících pod vlajkou zemí Evropské unie.

Filipíny by také mohly skončit vyloučením z „Bílé listiny“, ze seznamu zemí, které Mezinárodní námořní organizace (IMO) posoudila jako země řádně provádějící úmluvu o standardech výcviku, kvalifikace a strážní služby námořníků (STCW).

Celia Dejondová, tisková mluvčí Evropské komise, pro Deutsche Welle uvedla, že v případě, že bude přijato rozhodnutí o zákazu, budou stávající námořní osvědčení uznávána pouze do vypršení jejich platnosti. Maximální doba uznávání osvědčení námořníků je pět let.

„Vzhledem k tomu, že odpověď Filipín (na zjištění auditu) byla velmi rozsáhlá, útvary Evropské komise za pomoci odborníků ji stále pečlivě analyzují se záměrem dokončit proces s konečným rozhodnutím možným do konce prvního čtvrtletí roku 2023,“ řekla Dejondová.

Filipíny vědí o problému dlouhé roky a ujišťují že ho řeší

EMSA upozorňuje Filipíny na nedodržování pravidel již od roku 2006. Filipínští úředníci ale trvají na tom, že vláda přijala opatření ke zlepšení námořního výcviku a vzdělávání a v průběhu let výrazně snížila počet zjištěných nedostatků.

„Vynaložili jsme značné úsilí, abychom ukázali, že země dodržuje mezinárodní standardy,“ řekla DW Cindy Benitez-Jaro, výkonná ředitelka Komise pro vysokoškolské vzdělávání.

V listopadu se filipínský prezident Ferdinand Marcos mladší setkal v Belgii s dopravními úředníky Evropské unie a ujistil je, že vláda je odhodlána řešit označené nedostatky a dodržovat evropské předpisy.

Některé nevládní organizace ale postup vlády kritizují. „Vláda se při poskytování námořního vzdělávání spoléhala na soukromé vzdělávací instituce, ale neposkytla jim dostatečné dotace na modernizaci jejich zařízení tak, aby odpovídala mezinárodním standardům,“ řekl Edwin Dela Cruz, který dohlíží na zájmy námořníků v rámci skupiny Migrante International.

Filipínští námořníci

Filipínští námořníci mohou v zemi získat bakalářský titul v námořní dopravě a v námořním inženýrství, nebo základní kurs námořníka. Na Filipínách existuje přibližně 80 až 100 námořních škol, které tyto tituly nabízejí. Kurzy mají tříletý učební plán složený z výuky ve třídě a dvanácti měsíců palubního výcviku. Po skončení kurzu musí uchazeči složit státní námořní zkoušku.

Aby se žadatel mohl stát registrovaným námořníkem na Filipínách, musí mít platnou námořní identifikační a záznamovou knihu (SIRB – Seafarer’s Identification and Record Book) vydanou Úřadem námořního průmyslu (MARINA). Dokument prokazuje, že žadatel splnil minimální standardní požadavky jako licencovaný námořník.

Identifikační a záznamová kniha filipínských námořníků (SIRB - Seafarer’s Identification and Record Book).
Identifikační a záznamová kniha filipínských námořníků (SIRB – Seafarer’s Identification and Record Book).

Každý rok absolvuje námořní školy kolem 280 000 studentů. V roce 1996 se odhadovalo, že na lodích působilo více než 250 000 filipínských námořníků, v roce 2013 už toto číslo vzrostlo na cca 460 000. Údaje z Konference OSN o obchodu a rozvoji ukazují, že největším světovým poskytovatelem námořníků jsou Filipíny, následované Ruskem. Údaje filipínské centrální banky ukazují, že v roce 2021 filipínští námořníci poslali domů odhadem 6,54 miliardy dolarů.

Zdroj: en.wikipedia.org, www.dw.com