Zdymadlo Terneuzen v rekonstrukci se v krátké době stalo dějištěm dvou nepříjemných situací. Demoliční odstřel byl příliš silný a nyní loď poškodila vrata.
Plánovaný odstřel zdi rekonstruované plavební komory Terneuzen ve středu 23. března, byl mnohem silnější, než se původně předpokládalo. Více než 13 000 kilogramů dynamitu způsobilo explozi, která způsobila škody na okolních domech a byla slyšet na míle daleko. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.
Po 10 dnech po události již úřady přijali 115 hlášení o škodách. Hlášení obsahují zejména informace o prasklinách ve stěnách a o poškozených výplních oken.
Výbuch dokonce zaznamenaly i seismologické stanice v Belgii.
O zaznamenané explozi informoval odborník na zemětřesení Kris Vanneste ze seismologické služby Belgie. Podle něj byly naměřeny vibrace až na vzdálenost více než 150 kilometrů. „Tak blízko obydleným oblastem, takto silné exploze, opravdu často nezaznamenáváme.“
Vanneste a jeho kolegové byli překvapeni výbuchem v Terneuzenu. „Náš automatický detekční systém zachytil seismologickou událost. Někdy to jsou falešné události, ale musíme je vždy zkontrolovat. A pak se ukázalo, že epicentrum bylo blízko pobřeží v Terneuzenu. To je neobvyklé místo.“
Odborníci okamžitě pomysleli na výbuch, když podávali hlášení. „Nevypadalo to jako přirozené zemětřesení, takže mě okamžitě napadla exploze. Ale obvykle jsme informováni námořnictvem a tyto typy explozí se obvykle neprovádějí tak blízko obydleného pobřeží.“ Tím to bylo zvláštní, dodává Vanneste.
Odstřelení další části zdymadla je plánováno na duben. Nizozemský správce vodních cest, organizace Rijkswaterstaat chce ale nejprve zjistit, proč byl středeční výbuch tak silný. Protože původní test a výzkum předpovídal menší explozi, než tomu bylo v praxi.
Plavební komora „Middensluis“ musí uvolnit místo pro novou „Nieuwe Sluis“
Vodní dílo Terneuzen je komplexem plavebních komor v nizozemském městě Terneuzen a poskytuje přístup ze Západní Šeldy ke kanálu Gent-Terneuzen a tím do přístavu Gent. Areál se nyní skládá ze tří plavebních komor, z nichž jedna je ve výstavbě.
Zdymadlo „Middensluis“ bylo postaveno na začátku dvacátého století ze stejného důvodu, pro který se nyní staví „Nieuwe Sluis“: rostoucí počet lodí a rostoucí velikost těchto lodí. Plavební komora dostala nejprve název „Zeesluis“ a později „Middensluis“. V roce 1908 mohla být poprvé použit lodní dopravou. Plavební komora je 140 metrů dlouhá a 18 metrů široká (pro srovnání: Nieuwe Sluis bude 427 metrů dlouhá a 55 metrů široká).
Zdymadlo Terneuzen těžce poškozeno námořní lodí
Ve středu 6. dubna došlo ke srážce dvou lodí ve zdymadle „Westsluis“. Jedna z lodí narazila do vrat plavební komory a způsobila značné škody. „V tuto chvíli zdymadlo nefunguje,“ říká Edwin de Feijter z Rijkswaterstaat. „Tvrdě pracujeme na vyřešení problémů.“
Dvanáct námořních plavidel tak nemohlo minulou noc zdymadlo proplout. K dispozici je v místě ještě jedno zdymadlo, ale ne všechny lodě přes něj mohou proplout. V důsledku toho je lodní doprava z velké části zastavena.
Zdroj: www.omroepzeeland.nl