Film Kursk 2018

Kursk (2018) – film o skutečné katastrofické události

Na palubě 155 metrů dlouhé ruské jaderné ponorky K-141 Kursk, se během námořního cvičení nachází 118 členů posádky. 12. srpna 2000 otřesou trupem Kursku mohutné exploze.

Tato událost několik dní poté zaplnila mediální prostor po celém světě a zejména v samotném Rusku. Tehdy ještě relativně svobodná ruská média veřejně znemožňovala představitele režimu a velmi tvrdě je kritizovala. Různě zpochybňovala oficiální verze a dávala masivní prostor příbuzným námořníků, hystericky plačícím a křičícím manželkám, které jim spílaly.

Film KURSK Official Trailer (2018)

V podvědomí veřejnosti se atmosféra rozdmýchaných emocí natolik spojila se samotnou havárií, že si toho tvůrci filmu nemohli nevšimnout. Tragický osud ponorky Kursk tak ve filmu sdílíme s rodinami námořníků, které jsou odkázáni jen na nekonečné čekání v nejistotě.

Film Kursk. Se záchrannou operací se ještě musí počkat.
Film Kursk. Se záchrannou operací se ještě musí počkat.
Film Kursk. Svatba se musí pořádně oslavit.
Film Kursk. Svatba se musí pořádně oslavit.
Film Kursk. Uvěznění námořníci na dně moře.
Film Kursk. Uvěznění námořníci na dně moře.
Plakát k filmu Kursk
Plakát k filmu Kursk
Plakát k filmu Kursk
Plakát k filmu Kursk
ČSFD

Kursk (2018) můžete ohodnotit v Česko-Slovenské filmové databázi (ČSFD), kde také naleznete v pravém panelu odkazy na služby s nabídkou ke shlédnutí filmu.

Pohledy do rodinného zázemí střídají záběry ze samotné ponorky Kursk. Zde již nechybí akce a napětí. Natáčení probíhalo na skutečné ponorce Le Redoutable, která se nachází v námořním muzeu v Cherbourg-Octeville ve Francii. Scény jsou technicky zdařilé a působí věrohodně.

I když se ihned po katastrofě začaly vynořovat různé konspirační teorie, je stále platná oficiální verze, kterou také, až na pár drobností, poměrně věrně zobrazuje tento film. V každém případě jde o napínavý snímek, který zároveň vytváří důstojný pomník obětem katastrofy. Produkce filmu byla velmi nákladná a ve filmu hrají hvězdy evropského filmu.

 Technický popis ponorky Kursk i průběh celé havárie si lze přečíst na české Wikipedii: cs.wikipedia.org