Zničená kormidelna lodi Melanie po útoku českého lodníka. Autor: Sani von Pfani‎

Český lodník zdemoloval kladivem zařízení nákladní lodi – škoda 90 000 €

Večer, ve čtvrtek 12. února 2015, došlo na říční nákladní lodi Melanie plující pod Německou vlajkou ke sporu mezi německým kapitánem a českým lodníkem. Při plavbě v horním kanálu k plavební komoře v obci Langwedel (řeka Weser/Vezera), se lodník, který zřejmě během sporu neunesl informaci o ukončení svého dalšího působení na lodi, chopil kladiva a ničil vše co mu přišlo do cesty.

Zničená je kormidelna, včetně palubních elektronických zařízení a navigačních přístrojů, útoku neodolal například radar, či autopilot. Po zničení vybavení, včetně skleněných výplní kormidelny, pokračoval v poškozování i obytné části lodi. Dokonce se mu posléze podařilo poškodit i hlavní motor a příďové dokormidlovací zařízení.

Takto poškozená loď zastavila o břeh, což lodník ihned využil k útěku na souš a oblečený pouze do pracovního oděvu zmizel neznámo kam.


Nákladní loď Melanie. Autor: DanielSchulna
Nákladní loď Melanie. Autor: DanielSchulna

Loď Melanie

Délka: 80,00 m
Šířka: 8,20 m
Ponor: 2,52 m
Nosnost: 1071 t

Výkon motoru: 412 kW / 560 PS
Rok výroby: 1954


K policejnímu zásahu došlo na lodi v 17:30 hodin, na základě oznámení o napadení kladivem a s důrazem na možnost ohrožení života či zdraví. Na místě bylo zjištěno, že lodník kladivo nepoužil přímo k útoku na kapitána, ten utrpěl pouze povrchové řezné rány na rukou.

Pátrání po lodníkovi je prozatím bezvýsledné, policie nevylučuje, že se ho podaří vypátrat až v České republice.

Výslednou škodu na majetku policie odhaduje na neuvěřitelných 90.000 €, což nemusí být výsledné číslo, do škody se totiž započítává i obchodní ztráta z vyřazení plavidla z provozu.