Odbory vyzývají k míru, naléhají na Rusko a Ukrajinu

Odbory vyzývají k míru, naléhají na Rusko a Ukrajinu

Světové dopravní odbory, k výročí zahájení Putinovy ​​ilegální invaze na Ukrajinu, naléhají na Rusko a Ukrajinu, aby se vrátily k jednacímu stolu.

„400 000 ukrajinských dopravních pracovníků naléhavě potřebuje mír. Po roce smrti, rozvratu a zoufalství si zaslouží mír,“ řekl Paddy Crumlin, prezident Mezinárodní federace pracovníků v dopravě (ITF). „Byli vtaženi do tohoto konfliktu. Tohle není jejich válka,“ dodal.

Prezident Evropské federace pracovníků v dopravě (ETF) Frank Moreels řekl: „Dokonce i v dobách války udržovali naši ukrajinští pracovníci v dopravě svou zemi v pohybu a zachránili životy milionů svých krajanů tím, že je odváželi z bojových zón, nebo jim dodávali základní zboží. Stovky těchto pracovníků přišli v této válce o život nebo o své děti. Obětovali vše. Vzdáváme jim hold!“

Desetitisíce pracovníků v dopravě se dobrovolně přihlásilo do ozbrojených sil Ukrajiny i Ruska, nebo bylo odvedeno. Místní odbory hlásí, že do ukrajinské armády vloni narukovalo 9 000 železničářů a 8 400 námořníků.

V bojích bylo dosud zabito 353 železničářů, uvádí ukrajinské železniční odbory. 819 železničářů bylo zraněno, 11 zajato ruskými silami a dalších 32 zůstává „pohřešovaných“. Srdcervoucí je, že 200 dětí železničářů zůstalo bez rodičů.

„Truchlíme nad ztrátou všech pracovníků v dopravě a vzdáváme úctu jejich rodinám, komunitám a odborům,“ řekl generální tajemník ITF Stephen Cotton.

„Musí být obnoven mír, aby pracovníci v dopravě a obyvatelé Ukrajiny mohli znovu vybudovat své životy a plánovat budoucnost. Dokud bude zuřit válka, bude si stále vybírat svou daň na lidech.“

Livia Spera, generální tajemnice ETF, dodala: „Před rokem, když začala válka, byl svět šokován. Tento konflikt navždy změnil životy Ukrajinců. Jeho dopad však sahá mnohem dále a týká se všech pracujících lidí v celé Evropě, a zejména pracovníků v dopravě. Tato válka neprospívá nikomu a EU by měla dále vyhledávat všechny dostupné cesty k zastavení války na Ukrajině.“

Zaměstnanci v dopravě udržují Ukrajinu v pohybu

„Dokonce i v centru bouře, uprostřed této invaze, udržovali dopravní pracovníci Ukrajinu v pohybu,“ řekl Paddy Crumlin z ITF.

Za poslední rok železničáři ​​evakuovali po železnici čtyři miliony Ukrajinců, z toho více než milion dětí dostali do bezpečí. Ukrajinští dokaři vyexpedovali životně důležité zásoby obilí, aby nakrmili svět a podpořili ukrajinskou ekonomiku. Ukrajinští námořníci, kteří jsou klíčoví pro fungování globálních dodavatelských řetězců, posílali domů tolik potřebné finanční prostředky rodinám a komunitám narušeným válkou.

Ukrajinské přístavy, železniční tratě a silniční zásobovací trasy – v podstatě pracoviště dopravních dělníků jsou stálým cílem vojenských sil.

„Dopravní pracovníci byli během tohoto konfliktu zvláště ohroženi,“ řekl Crumlin. Některé doky se znovu otevřely, především na jihu, a téměř výhradně pro manipulaci s obilím. Činí tak pod ochranou Černomořské iniciativy OSN pro obilniny. Nejisté dodržování trojstranné dohody ale nechává dokaře a posádky plavidel v obavách, že jejich pracoviště může být každou chvíli válečnou zónou.

Odbory znovu vyzývají, aby se udělalo vše pro ukončení války na Ukrajině.

„Svět je v chaosu, ale není to kvůli pracovníkům v dopravě. Je na národních vůdcích, aby dělali svou práci a zajistili trvalý mír,“ řekl Cotton z ITF. „Všechny strany, včetně Ruska a Ukrajiny, stejně jako celá Evropa a státy NATO, musí udělat vše co je v jejich silách, aby deeskalovaly napětí a usilovaly o mírové, diplomatické ukončení této krize. OSN musí sehrát svou roli při zprostředkování rozhovorů. Bez dialogu nemůže být mír,“ dodal.

Podařilo se vybrat téměř 600 tisíc dolarů na pomoc Ukrajině

„Dělníci po celém světě odsuzují ruskou invazi. Opakovaně demonstrovali svou solidaritu s ukrajinským lidem a pohrdají Putinovou agresí,“ řekl Crumlin.

„Po vypuknutí války v Evropě jsem byli svědkem toho, že se pracovníci v dopravě zapojili do jednoho z největších projevů solidarity v historii odborů. Po celém světě se sešli miliony pracovníků v dopravě, aby požadovali mír, posílali podporu, posílali zásoby, odsoudili násilí, obnovili přátelství s našimi ukrajinskými sestrami a bratry,“ řekl.

Přidruženými odbory na Ukrajině jsou Odborový svaz pracovníků námořní dopravy Ukrajiny (MTWTU), Odborový svaz železničářů a pracovníků dopravních staveb Ukrajiny (TURWTCU) a Svobodný odborový svaz lokomotivních inženýrů Ukrajiny.

Dopravní odbory ITF a ETF se spojily, aby vytvořily fond solidarity, který by koordinoval úsilí o pomoc ze strany jejich poboček a poskytl pracovníkům v dopravě z celého světa praktický způsob, jak mohou pomoci.

V následujících 12 měsících přesáhly dary do fondu solidarity půl milionu amerických dolarů (592 129 USD). ITF a ETF poté spolupracovaly s ukrajinskými odbory a koordinovaly nákup a distribuci tisíců potravinových balíčků, hygienických produktů, lékárniček a sad proti popáleninám mezi rodiny pracovníků v dopravě.

Na Ukrajinu dorazily tolik potřebné dieselové generátory díky solidaritě tisíců pracovníků v dopravě.
Na Ukrajinu dorazily tolik potřebné dieselové generátory díky solidaritě tisíců pracovníků v dopravě.

Když se v roce 2022 blížila zima, odbory se zaměřily na zásobování Ukrajinců v nouzi dieselovými generátory, sporáky, voděodolnými ponožkami a ohřívači. V rámci svých zásilek odbory poslaly dětské knihy a hračky pro rodiny pracujících. Přetrvávají však obavy, protože ukrajinské železniční odbory varují, že tisíce vysídlených dětí se stále ještě nevrátily domů.

Livia Spera z ETF vzpomíná na tehdejší náladu mezi odboráři: „V době nouze není čas na váhání! Rychle jsme se shromáždili a pomohli našim ukrajinským dopravním pracovníkům a jejich rodinám. Silná vlna solidarity se rychle rozšířila po Evropě, což nám umožnilo zorganizovat významnou humanitární pomoc pro Ukrajinu.“

„Budeme i nadále nabízet další podporu; zdvojnásobíme své úsilí získat více finančních prostředků a zaměříme se na dlouhodobou podporu, jak požadují naši ukrajinští přátelé. Nezapomněli jsme na ně, ani nezapomeneme,“ řekla.

Mezinárodní federace pracovníků v dopravě (ITF) je demokratickou, přidruženou federací odborových svazů pracovníků v dopravě, která je uznávána jako přední světová dopravní autorita. Bojuje za zlepšení pracovního života; propojení odborů a sítí zaměstnanců ze 147 zemí k zajištění práv, rovnosti a spravedlnosti pro jejich členy. Je hlasem téměř 20 milionů žen a mužů, kteří hýbou světem.
Evropská federace pracovníků v dopravě (ETF) je celoevropská odborová organizace, která zahrnuje odbory v dopravě z Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a zemí střední a východní Evropy. ETF zastupuje více než 5 milionů pracovníků v dopravě z více než 200 dopravních odborů ve 40 evropských zemích. Tito pracovníci se nacházejí ve všech částech dopravního průmyslu na zemi, na moři i ve vzduchu.

Úvodní fotografie: Ukrajinská a filipínská posádka na palubě lodi ‚Regina Oldendorff‘ demonstruje svou podporu míru. Ukrajinští námořníci udržují globální dodavatelské řetězce v pohybu a jejich příjem je kritický pro rodiny doma uprostřed obtížné ekonomické situace. Zdroj: MTWTU

Zdroj: www.itfseafarers.org