Rybářská loď, Norsko

Rybářská loď šla ke dnu, video z dramatické záchrany rybářů

Rybářská loď se u norského pobřeží v bouři převrhla a potopila. Na palubě byli dva rybáři, kteří museli v záchranných vestách skočit do rozbouřeného moře.

Těsně po půlnoci, v noci ze 3. na 4. února 2022, se severovýchodně od ostrova Landegode převrhla a potopila rybářská loď se dvěma lidmi na palubě. Pobřežní rozhlasová stanice Kystradio Nord zachytila vyslaný nouzový signál.

 Záchranný člunu „Hans Herman Horn“.
Záchranný člunu „Hans Herman Horn“.
Rybářská loď se potápí. Záběr ze záchranného člunu.
Rybářská loď se potápí. Záběr ze záchranného člunu.
Video ze záchrany rybářů je dostupné již jen na serveru > www.youtube.com

Byla to dramatická záchranná operace. Když jsme dorazili na místo, dva rybáři seděli na boku lodi. Loď se pak převrátila o 90 stupňů„, říká kapitán Arne Kristoffersen ze záchranného člunu „Hans Herman Horn“ pro server NRK.

Když na místo dorazil záchranný člun, záchranářský vrtulník už byl na místě. I když byly vlny čtyři až pět metrů vysoké museli oba rybáři skočit do moře. Poté byli z vrtulníku spuštěni záchranáři, aby oba rybáře z moře vyzvedli. Kristoffersen mluví o opravdu nepříjemném počasí s rychlostí větru téměř 30 metrů za sekundu. V moři plavalo hodně vyplaveného dřeva a provazů.

Oba rybáři byli převezeni do nemocnice ve městě Bodø na pozorování. Neutrpěli žádná vážná fyzická zranění, říká vedoucí záchranářů Håvard Kjøllmoen pro server Lofotenposten. Podle serveru měla 12 metrů dlouhá rybářská loď základnu v Jižním Norsku a když došlo ke ztroskotání lodi jižním směrem právě mířila.

Zdroj: www.nrk.no