Tlačný remorkér ELEKTRA

Bezemisní tlačný remorkér ELEKTRA již v testovacím provozu

Ve středu 8. prosince 2021 dorazil bezemisní tlačný remorkér Elektra po téměř dvouleté výstavbě do berlínského přístavu Westhafen.

V přístavu budou do roku 2023 v rámci místního provozu probíhat praktické testy lodi. Projekt s cenovkou cca 13 milionů € je největší měrou financován německým ministerstvem dopravy a digitální infrastruktury (BMVI) a je široce podporován dalšími partnery a organizacemi.

Elektra je označována za první nízkoemisní tlačnou loď na světě. Energii nutnou pro pohon plavidla zajišťují baterie a vodíkové palivové články. Stavba probíhala v loděnici Hermann Barthel.

Film o projektu Elektra
Bezemisní tlačný remorkér ELEKTRA. Schéma konstrukce.
Bezemisní tlačný remorkér ELEKTRA. Schéma konstrukce.
O pohon tlačného remorkéru Elektra se postará systém SCHOTTEL
O pohon tlačného remorkéru Elektra se postará systém SCHOTTEL.

Tlačný remorkér má délku 20 metrů, šířku 8,20 metru, ponor 1,25 metru a výtlak kolem 130 tun. O pohon se starají dvě elektricky poháněné vrtule Schottel-Ruderpropeller, každá o jmenovitém výkonu 200 kW. Při krátkých místních jízdách zajišťují pohon baterie a pří dálkových cestách budou v provozu palivové články.

Loď je osazena vodíkovými palivovými články 3 x 100 kW a akumulátory s nominální kapacitou 2 × 1160 kWh pro pohon a 2 × 116 kWh pro palubní síť. Zásoby vodíku pro palivové články jsou zajištěny mobilními tlakovými nádržemi o jmenovitém tlaku 500 barů a celkové kapacitě 750 kg využitelného vodíku.

S touto zásobou energie má Elektra v soulodí s člunem o výtlaku do 1200 t, celkový dojezd cca 400 kilometrů. Konkrétně se celý projekt připravuje (od roku 2025) na přepravu plynových turbín pomocí speciálního RoRo člunu Ursus v relaci Berlín – Hamburg.

Více podrobnějších informací o projektu ELEKTRA je uvedeno v přiloženém videu (DE), nebo na Wikipedii (DE): de.wikipedia.org