Zdymadlo IJmuiden - Nizozemí

Největší námořní zdymadlo na světě zahájilo provoz

Největší námořní zdymadlo na světě „IJmuiden“ zahájilo provoz. Slavnostní otevření provedl nizozemský král Willem-Alexander dne 26. ledna 2022.

Nová plavební komora nahrazuje původní „Severní“ komoru z roku 1929, která již rozměrově neodpovídala současnému lodnímu parku. Nové větší zdymadlo umožňuje lodím proplouvat do amsterdamské přístavní oblasti bezpečně i při odlivu, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Což umožňuje dopravcům možnost efektivnějšího plánování.

Zdymadlo IJmuiden, které se nachází v nizozemské provincii Severní Holandsko, je 500 m dlouhé, 70 m široké a 18 m hluboké. Stavba začala v červenci 2016 a byla dokončena v srpnu 2021. Následovalo období testování a také výcviku operátorů, lodivodů a posádek přístavních remorkérů. Proškoleny byli i záchranné složky.

Velikosti plavební komory samozřejmě odpovídají i dvě uzavírací vrata (a jedno náhradní), každé z nich váží 3000 tun a je o rozměrech 72 m na délku, 11 m na šířku a 24 m na výšku. Na stavbu zdymadla bylo spotřebováno 300 000 m3 betonu, který se vyráběl přímo na staveništi. Celkem bylo vytěženo 4,5 milionu m3 zeminy.

Zajímavostí je, že nové zdymadlo doslova vyčnívá nad celým okolním komplexem vodního díla. Důvodem je to, že plavební komora byla postavena ve výšce zadržující vodu 8,85 m nad normální amsterdamskou hladinou (Normaal Amsterdams Peil – NAP). Plavební komora je tak připravena na vzestup hladiny moře. Zdymadlo je také z důvody ochrany přírody opatřeno systémem výměny sladké a slané vody.

Zdroj: www.rijkswaterstaat.nl