Zaplavená auta ve městě Hamburk

Přístav Hamburk čelil bouři „Nadia“ s intenzitou hurikánu

Bouře „Nadia“ přinesla v sobotní noci do severního Německa poryvy větru o síle hurikánu. Záchranáři mají plné ruce práce. Záplavy trápí přístav Hamburk.

Německá spolková námořní a hydrografická agentura (BSH) v neděli ráno varovala před dalším nebezpečím prudké bouře na německém pobřeží Severního moře. Ranní a odpolední záplavy budou o 2 až 2,5 metru vyšší, než je průměrná povodeň na východofríském pobřeží, v oblasti Vezery a Labe.

Varování před bouří.
Varování před bouří.

Prudká bouře v noci zaplavila přívalovou vlnou Rybí trh (Fischmarkt) v hamburské čtvrti St. Pauli. Na sociálních službách, jako je Twitter, kolovaly snímky zatopené oblasti.

Přístavu Hamburk. Pohled na zatopený Fischmarkt.
Přístav Hamburk. Pohled na zatopený Fischmarkt.
Přístavu Hamburk. Pohled na zatopený Fischmarkt.
Přístav Hamburk. Pohled na zatopený Fischmarkt.

Podle hasičského sboru dosáhla voda v Hamburku nejvyšší hladiny kolem jedné hodiny v noci a to 5,20 metru nad normální stav. Dálnice A 255 byla dočasně uzavřena, protože pod mostem Freihafenelbbrücke se zaklínila loď. Záchrana poškozeného člunu trvala šest hodin. Příčinou havárie byl zřejmě špatný odhad výšky hladiny stoupajícího Labe. (Aktualizováno: Následně policie zjistila, že měl kapitán i člen jeho posádky v krvi 1,4 promile alkoholu. Oba vyvázli bez zranění, i když kormidelna lodi byla zcela zničena.)

Havárie pracovní lodi pod mostem Freihafenelbbrücke v Hamburku.

U německého pobřeží Severního moře byla několik hodin unášena prázdná nákladní loď. 190 metrů dlouhá „Vídeň“ měla zjevně problémy s manévrováním, uvedl v neděli ráno mluvčí havarijní služby (Havariekommando) v přístavu Cuxhaven. Stroj byl příliš slabý na to, aby udržel loď proti větru a vlnám o výšce až 6 metrů. K plavidlu byly proto vyslány záchranné remorkéry. Nákladní loď byla asi po šesti hodinách zajištěna a nyní je schopna znovu bojovat s bouří vlastní silou.

Loď Vienna v nesnázích.