Plachetnice La Grace

Boj o záchranu plachetnice La Grace

Ve španělské Marbelle jsou záchranné práce v plném proudu. Čeští dobrovolníci na místě již z lodi vynosili vše, co se dalo odmontovat, aby odlehčili lodi. „Kvůli panujícím obavám drobných krádeží, drží lidé u La Grace čtyřiadvacetihodinové hlídky. Na druhou stranu však musíme říct, že se nám místní lidé snaží pomáhat, řekl vedoucí záchranného týmu Josef Dvorský.

Po proběhnuvších jednáních s pojišťovnou, se může začít s vyprošťováním lodě z písku. „Pojišťovna nám sehnala odbornou firmu, která má s vyprošťováním lodí velké zkušenosti. Máme zprávu od pojišťovny, že kapitanát s předloženými návrhy na záchranu souhlasí, takže čekáme, až firma dorazí na místo a rozhodne se pro lepší variantu,“ uvedl Dvorský a pochvaloval si konstruktivní jednání s pojišťovnou – byť španělským tempem.

Rýsují se dvě možnosti, jak loď ze zajetí písku osvobodit. Buď za pomoci ohromných autojeřábů dostat loď na blízkou pláž, nebo přivézt dva jeřáby na plovoucich říčních pontonech s mělkým ponorem a loď naložit a odvézt do loděnice na opravu.

Technická specifikace La Grace

Délka mezi vazy 23,8 m
Celková délka 32,3 m
Šířka 6,06m
Ponor 2,8 m
Výtlak 125 t
Plocha plachet 364 m2
Výška stěžňů nad hladinou 25 m
Motor MAN D 2866 TE 375 HP
Nádrže na naftu 4 t
Nádrže na vodu 6 t
Max. posádka 37 mužů

Vytažení lodi je však jen prvním krokem k záchraně La Grace. Teprve až bude loď z vody, ukáží se skutečné škody, které voda a písek napáchaly. Už teď je jasné, že La Grace bude potřebovat nový kýl. „Vlny, váha a tlak naplaveného písku si vybraly svou daň a kýl odtrhly,“ vysvětlil Josef Dvorský, který je La Grace odhodlán zachránit stůj co stůj. Loď už týden leží pod vodou, takže je zničené veškeré vnitřní vybavení. „Bude ještě potřeba mnoho práce a peněz, než se loď bude znovu bezpečně plavit po mořích,“ uvedl hlavní konstruktér La Grace Dan Rosecký.

Na záchraně La Grace pracují lidé nejen ve Španělsku, ale i tady v České republice. „Podařilo se nám získat podporu z nejvyšších míst Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Tým na místě je v kontaktu s ambasádou, která nám velmi pomáhá při jednání s úřady,“ uvedla mluvčí klubu La Grace Lucie Forštová. Lidé z klubu přátel plachetnice La Grace se snaží získat další peníze na záchranu lodi. Pomáhají i se zajišťováním potřebného materiálu ve Španělsku, dodávají nápomocné kontakty,“ dodala Forštová s tím, že po zveřejnění výzvy se zdvihla velká vlna solidarity a mimořádné dary klubu posílají i lidé, kteří dosud o české školní plachetnici La Grace neměli tušení. „Za veškerou pomoc děkujeme,“ vzkázala všem mluvčí.

La Grace je replikou lodi pobělohorského exulanta, rodáka ze středočeského Mšena Augustina Heřmana. La Grace dva roky stavěly stovky dobrovolníků v Egyptě. Její kýl se vody poprvé dotkl 5. prosince 2010. Slavnostní evropský křest proběhl 1. května 2011 v Řecku. Loď ztroskotala v noci z 25. na 26. října u španělského letoviska Marbella.

Zdroj: PR Team La Grace