Největší kontejnerová loď současnosti – Marco Polo

Největší kontejnerové plavidlo na světě je nyní na své první z pravidelných zastávek v severní Evropě. Loď pojmenovaná po benátském kupci a cestovateli, který se proslavil svými cestami po Číně zaznamenaných v knize „Il Milione“, má kapacitu 16.020 TEU, a bude sloužit jako spojnice Asie a Evropy.

Marco Polo

Provoz na trati - ASIE-EVROPA
Vlajka - SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ
Postavený - 2012
Standartní TEU - 16020
Ponor - 16 m
Délka - 394,4 m
Šířka - 53,6 m
Rychlost - 24,10
Loděnice - DSME, Jižní Korea
Hnací motor - Wärtsilä 14 RT Flex 96 C
Provozovatel - CMA CGM

První ze série tří lodí pojmenovaných po velkých cestovatelých – Marco Polo společnosti CMA CGM je nasazena na trať: NingboŠanghajXiamenHong KongChiwanYantianPort KelangTangierSouthamptonHamburg (první zastavení 12.12.12) – Bremerhaven (první zastavení 14.12.12) – Rotterdam (první zastavení 16.12.12) – Zeebrugge (první zastavení 17.12.12) – Le Havre (první zastavení 19.12.12) – MaltaKhor al FakkanJebel AliNingbo.Loď Marco polo je vybavena nejnovějšími technologiemi:

• Elektronicky řízený motor umožňující výrazně snížit spotřebu paliva.
• Kroucená přední hrana kormidla slouží k optimalizaci proudění vody a tím výrazně snižuje spotřebu a emise CO2.
• Pre-Swirl Stator® zvyšuje účinnost vrtule usměrněním nasávaného proudu vody. V kombinaci s kroucenou náběžnou hranou kormidla, tak tato inovace optimalizuje hydrodynamiku plavidla a umožňuje snížit spotřebu o 2 až 4% a snížit produkci emisí.
• Obtokový systém výfukových plynů, který zlepšuje energetickou účinnost plavidla, při nízkých rychlostech sníží spotřebu paliva o 1,5%.
• Optimalizovaná konstrukce trupu zlepšuje účinnost pohonu plavidla.
• Systém úpravy ballastní vody zamezuje narušení biodiverzity oceánů tím, že zabraňuje úniku chemikálií do mořské vody.

Zdroj, více informací: www.cmacgm-marcopolo.com