Plachetnice J. Bezose dostala jméno a zásobovací megajachtu

Plachetnice J. Bezose dostala jméno a zásobovací megajachtu

Největší plachetnice postavená v Nizozemsku dostala od svého majitele jméno. Jeff Bezos musel také ještě přikoupit další megajachtu, jako zásobovací plavidlo.

Rok 2023 bude pro Jeffa Bezose vzrušujícím rokem. Musel čekat dlouho, ale brzy bude moci převzít od stavitele superjachet Oceanco největší světovou plachetní jachtu. Jeff ​​Bezos, zakladatel zasilatelského obchodního řetězce Amazon.com zvolil pro plachetnici maorské jméno „Koru“.

127 metrů dlouhá plachetnice „Koru“ (aktuálně s názvem „Y721“, IMO 9857298) je v současné době v doku „Greenport“ v přístavu Eeemhaven v rotterdamské čtvrti Pernis.

Jméno „Koru“ pochází z Maorštiny a popisuje rozvíjející se list stříbrné kapradiny. „Koru“ je nedílnou součástí novozélandského umění a podle příspěvku na Instagramu pro Bezose symbolizuje obnovu, znovuzrození a osobní růst.

Hlavní plachetní jachta flotily potřebuje ještě svou „stínovou loď“

Pro „Koru“ nechal Jeff Bezos postavit neobvykle velkou pomocnou loď, kterou právě dokončuje loděnice Damen Yachting. "Wingman" je dlouhá 75 metrů, údajně stála 75 milionů amerických dolarů a pojme 20 členů posádky.
Pro „Koru“ nechal Jeff Bezos postavit neobvykle velkou pomocnou loď, kterou právě dokončuje loděnice Damen Yachting. „Wingman“ je dlouhá 75 metrů, údajně stála 75 milionů amerických dolarů a pojme 20 členů posádky.

Rekordní jachta však není jedinou lodí, která čeká na nasazení na volném moři – J. Bezos nechal postavit druhou megajachtu s názvem „Wingman“, která bude sloužit jako podpůrná loď, neboli „stínová loď“ pro hlavní jachtu flotily.

Termín „stínová loď“ pochází z anglického slova „shadow ship“, což je označení pro jachty jako „Wingman“. Jedná se o loď , která se vždy pohybuje „ve stínu“ hlavní lodi a přebírá důležité úkoly a náklad, který na palubě hlavní jachty nemá místo nebo je prostě nežádoucí.

Loděnice Damen Yachting uvádí: „Loď pojme vrtulník třídy D14, má nejnovější ekologické vybavení a může pojmout kontejnery s pomocnými zásobami, stejně jako širokou škálu specializovaného lodního vybavení.“ Vedle posádky je také prostor pro hosty, kteří – z jakéhokoli důvodu – nezůstávají přes noc na palubě plachetnice.

Pro loděnici je „YS 7512“, jak se loď pracovně nazývá, dosud největším projektem. Přesné vybavení je tajné. Z jiných stínových lodí je známo, že součástí výbavy jsou vodní skútry, čluny, někdy dokonce i ponorky. Součástí lodi mohou být i zdravotnická zařízení, například tlakové nebo dekompresní komory pro léčbu potápěčských nehod.

Ve skutečnosti má taková loď smysl jako doprovod plachetnice „Koru“ už jen proto, že její paluba nenabízí místo pro přistávací plochu pro vrtulník kvůli stěžňům.

Plachetnice se stala díky svým vysokým stěžňům mediální senzací již při výstavbě

Trojice stěžňů byla na plachetnici umístěna až po přepravě z loděnice Oceanco, tak aby nemusel být demontován historický most De Hef. Předpokládá se, že stožáry plachetnice Koru měří mezi 65 a 85 metry.
Trojice stěžňů byla na plachetnici umístěna až po přepravě z loděnice Oceanco, tak aby nemusel být demontován historický most De Hef. Předpokládá se, že stožáry plachetnice Koru měří mezi 65 a 85 metry.

Superjachta „Koru“ se v roce 2022 stala světovou senzací. Kromě její úctyhodné délky jsou působivé také její stěžně. Právě tyto tři stožáry způsobily nebývalý rozruch. Ikonický most De Hef v Rotterdamu měl být rozebrán, aby mohla jachta projet. To se ale setkalo nespokojeností u mnoha obyvatel Rotterdammu.

Nakonec byla superjachta přepravena bez stěžňů a bez větší pozornosti. Most De Hef rozebrán nebyl. Stěžně byly transportovány zvlášť, položené na pontonu.

O problému s podjezdní výškou ikonického mostu jsme psali v tomto článku:

Zdroj: www.stern.de, www.schuttevaer.nl, www.boatinternational.com