Jachta pro Jeffa Bezose

Bezosova jachta neprojde, Rotterdam rozebere historický most

Bezosova jachta je vyšší než umožňuje zdvihací historický most v Rotterdamu. Jiná cesta z loděnice není možná, proto město umožní most rozebrat.

Když byl ikonický most Koningshavenbrug, v Rotterdamu spíše známější pod označením „De Hef“, v roce 2017 po rozsáhlé rekonstrukci znovu sestaven, magistrát města Rotterdam slíbil, že stavba už nebude nikdy rozebrána. Nyní stavitel lodí Oceanco žádá, aby byl středový díl dočasně odstraněn, z důvodu proplutí jachty pro zakladatele Amazonu Jeffa Bezose.

Rozestavěná Bezosova jachta na kolovém přepravníku v loděnici.
Rozestavěná Bezosova jachta na kolovém přepravníku v loděnici.
Rozestavěná jachta Jeffa Bezose v loděnici.
Rozestavěná jachta Jeffa Bezose v loděnici.
Zdvihací most "De Hef" pod kterým Bezosova jachta neprojede.
Zdvihací most „De Hef“ pod kterým Bezosova jachta neprojede.

Most, charakteristický svou zelenou barvou a ocelovou konstrukcí, je symbolem průmyslové minulosti města. Od roku 1927 sloužil jako otočný most, ale po několika lodních kolizích bylo rozhodnuto nahradit systém zvedacím mechanizmem. V roce 1993 most ztratil svou funkci železničního mostu. Plán na demolici narazil na odpor veřejnosti, až se z něj nakonec stala národní kulturní památka.

Nejbohatší muž světa, Jeff Bezos, pověřil společnost Oceanco, aby mu postavila třístěžňovou plachetnici, jenže její stěžně jsou vyšší než umožňuje 40 metrů světlé výšky mostu. V důsledku toho se stavitel lodi obrátil na magistrát v Rotterdamu s žádostí o dočasnou demontáž mostu a se slibem že náklady uhradí společně s Jeffem Bezosem.

Magistrát s požadavkem z pragmatických důvodů souhlasí a upozorňuje na ekonomické zájmy regionu a zachování zaměstnanosti. K demontáži mostu by mělo dojít někdy v letním období a příprava bude trvat asi týden. Po týdnu příprav bude následovat samotné sejmutí střední části mostu. Pokud půjde vše podle plánu bude most nekompletní pouhý den, poté bude trvat další týden, než se vše kompletně zapojí zpět.

Historie mostu Koningshavenbrug

Břehové krajní mostní části pocházejí z roku 1878. Střední část byla původně otočným mostním mechanismem, tento díl byl však hlavní překážkou lodní dopravy. V úzkém průplavu uvízlo několik lodí a v roce 1918 se německá loď Kandelfels dokonce s mostem srazila. Tato poslední nehoda byla rozhodujícím faktorem pro stavbu zvedacího mostu, který by nahradil otočný mechanismus.

Zdvihací most navrhl inženýr Pieter Joosting a byl otevřen 31. října 1927. Byl to most první svého druhu v západní Evropě. 

14. května 1940 byl most těžce poškozen při bombardování Rotterdamu . Aby byl opět umožněn provoz vlaků, bylo to jedno z prvních zařízení ve zničeném městě, které bylo obnoveno.

10. května 1978 byl zdvižný most poškozen lodí Nedlloyd Bahrain během vytahování z loděnice Van der Giessen-de Noord , kde byla loď postavena. Železniční provoz byl zablokován na 14 dní.

Zdroj: nl.wikipedia.org

Zdroj: www.rijnmond.nl