Tanker - Trinity Spirit

U pobřeží Nigérie vybuchl a následně se potopil tanker

Tanker s 10 členy posádky určený pro těžbu a skladování ropy explodoval u pobřeží Nigérie. Zatím není jasné, zda došlo k obětem, nebo kolik ropy uniklo.

Nigerijská společnost Shebah Exploration & Production Company Ltd (SEPCOL) uvedla, že plavidlo Trinity Spirit určené pro zpracování, skladování a vykládání ropy před výbuchem zachvátily plameny. „V tuto chvíli nejsou hlášeny žádné oběti, ale můžeme potvrdit, že před incidentem bylo na palubě plavidla 10 členů posádky“, uvedl v prohlášení výkonný ředitel SEPCOL Ikemefuna Okafor.

Trinity Spirit dokáže zpracovat až 22 000 barelů ropy denně a uskladnit až 2 miliony barelů, uvádí web SEPCOL. V době havárie mělo být na palubě údajně 50 000 barelů ropy. SEPCOL, který je v současné době v nucené správě, nereagoval na žádosti o vyjádření ohledně toho, kolik ropy tanker Trinity Spirit v době výbuchu skladoval.

„Včera jsme dostali informace o požáru a okamžitě jsme nařídili našim policistům, aby zahájili vyšetřování. Vyšetřování stále probíhá,“ řekl agentuře Reuters Gbenga Komolafe, výkonný ředitel NUPRC (Nigerian Upstream Petroleum Regulatory Commission). „Až poté, co obdržíme zprávu o tomto vyšetřování od našeho týmu, vydáme komplexní prohlášení bez spekulací,“ řekl.

Nigérie je největším producentem ropy na kontinentu. V nejlidnatější zemi Afriky s více než 200 miliony obyvatel je ropa nejdůležitějším zdrojem příjmů. Rozsáhlé úniky ropy jsou ale v deltě Nigeru běžné, částečně kvůli nehodám a nedbalosti, ale také díky sabotážím odpůrců ropného průmyslu.

V tomto případě může země čelit druhé ekologické katastrofě za poslední tři měsíce. V listopadu v nigerijském státě Bayelsa začal poškozený ropný vrt chrlit 20 000 barelů ropy denně a zamořoval vodní toky. Katastrofický únik byl zastaven až o týdny později, načež nigerijská vláda prohlásila, že následky katastrofy jsou „jako Hirošima“.

Zdroj: www.reuters.com, www.dailymail.co.uk, www.rnd.de