Kostel na lodi

Plavidlo „SL“ známé většině absolventů učiliště ČSPL se mění v kostel

O osobní dopravě na Vltavě v Praze by se dalo hovořit, jako o poslední fungující, a v rámci možností prosperující tuzemské vodní dopravě.

Bez povšimnutí ale nemohou zůstav ani jiné pražské projekty, které s „vodou“ úzce souvisí. Upravený tlačný člun, na které se hraje divadlo, upravený vlečný člun, na kterém spí lidé bez domova… Ale projekt „kostel na lodi“ určitě překvapí, a to i z toho důvodu, že vznikne z lodi, na které absolvovalo učňovskou praxi mnoho absolventů děčínského „šífáckého“ učiliště.

Mezinárodní křesťanské společenství Praha (ICF) jsou křesťané, kteří vycházejí z evangelického učení a působí pravidelně již tři roky v jinonické továrně Walterse (Waltrovka), kterou čeká demolice.

Společenství se zaměřujeme hlavně na mladé lidi kolem dvaceti let, kterým nabízí zábavu, přátelství plus duchovní prvek v podobě mší v moderním balení. Mše doprovází rocková hudbu, nechybí barevné osvětlení, video-projekce, tanec a divadlo. Na nedělní mši ve Waltrovce se schází kolem 150 mladých lidí. Projekt na lodi by měl přitáhnout ty mladé lidi, kteří by jinak do kostela v klasickém pojetí nešli.

Křesťanské společenství koupilo loď z roku 1925 za 2 miliony korun a hodlá jí v rámci celkové rekonstrukce přetvořit na moderní prostor pro cca 300 lidí. Loď nyní kotví v pražském přístavu v Holešovicích a v budoucnu by měla jako plovoucí zařízení spojené se břehem působit dle předběžných dohod s úřadem Prahy 7 v kotvišti „nedaleko stanice metra“.

V létě 2010 byla na plavidle provedena v mělnické loděnici oprava dna a boků lodi včetně nátěrů. Celková rekonstrukce by měla přijít na deset až patnáct milionů korun i s vybavením. Náklady společenství hradí výhradně z dobrovolných sbírek a darů, v budoucnu se počítá s využitím lodi i pro aktivity jako jsou divadlo, koncerty, vernisáže výstav, módní přehlídky, apod.

Oficiální prezentace projektu: http://kostelnalodi.cz/