Francouzská společnost CroisiEurope provozující osobní lodní dopravu v celé Evropě, přichází s novým konceptem aplikace tradičního zadokolesového pohonu.
Kolesový pohon umožní nové kabinové lodi „Elbe Princesse“ plout téměř během celého roku, zejména po regulovaném úseku Labe trpícím často nedostatečnou plavební hloubkou. Při využití konvenčního pohonu – lodní vrtulí musí mít totiž podobné plavidlo daleko větší ponor.
„Elbe Princesse“ bude – 95 metrů dlouhá a 10,50 m široká, bude mít dvě paluby a dvě zadní kolesa. Ve 40 prostorných kajutách s výhledem do okolí pohodlně ubytuje 80 cestujících. Tato loď bude v kabinách nabízet maximální komfort: Wi-Fi, klimatizaci a topení, TV s plochou obrazovkou, rádio, vysoušeč vlasů, trezor a minibar.
Rozměrná panoramatická restaurace pojme všechny cestující. Na lodi bude také velký bar, salonek s tanečním parketem, nebo například velká sluneční terasa s lehátky.
S provozem lodi se počítá od dubna 2016, loď bude navštěvovat zajímavé lokality a města na trase Berlín – Praha. Díky své optimální velikosti, bude také moci kotvit vždy v blízkosti historického centra města.
Koncept „Elbe Princesse“ vychází ze své sesterské lodi „MS Loire Princesse“, kterou ale na rozdíl od své mladší sestry budou pohanět kolesa na bocích. „MS Loire Princesse“ bude v provozu o rok dříve a bude se plavit ve francouzském vnitrozemí. Nové lodě jsou stavěny ve francouzské loděnici v Saint Nazaire.
Použití zadokolesového pohonu na Labi není nové, nejznámější typ lodě s tímto pohonem je řada remorkérů Československé plavby labsko-oderské pod označením ZKMR (Zado-Kolesový Motorový Remorkér). Z nichž dodnes je v ČR v provozu, a ke svému původnímu účelu stále slouží ZKMR Beskydy. V Praze je k vidění přestavba remorkéru Šumava na výletní osobní loď se stejným názvem.
I přes výhodu malého malého ponoru postupně kolesa vytlačila daleko účinnější lodní vrtule, proto je tento návrat překvapivý.