Tanker pro kapalný vodík Suiso Frontier

První námořní tanker pro přepravu vodíku naloží svůj náklad

21. ledna 2022 připlula loď pod názvem Suiso Frontier do australského přístavu Hastings. Kde tento tanker, první svého druhu na světě, naloží zkapalněný vodík.

Plavidlo o délce 120 metrů, výtlaku 8000 tun, a s tanky o objemu 1250 metrů krychlových, přepraví vodík z přístavu Hastings na poloostrově Victoria’s Mornington do japonského Kóbe. Lodi Suiso jejíž jméno znamená v japonštině vodík – bude trvat dva týdny, než urazí cestu dlouhou přibližně 9 000 kilometrů. 

Vodík bude pro transport přeměněn z plynu na kapalinu a jeho objem se ochlazením na kryogenní úroveň -253 stupňů Celsia sníží 800krát. Pro srovnání: Pro transport zkapalněného zemního plynu (LNG) je potřeba mínusová teplota „jen“ 161 stupňů.

Instalace a testování systému skladování zkapalněného vodíku probíhala v japonském Kobe.
Instalace a testování systému skladování zkapalněného vodíku probíhala v japonském Kobe.
24. 12. 2021, Tanker Suiso Frontier vyplul z Kóbe v Japonsku, aby zahájil svou první plavbu do Austrálie.
24. 12. 2021, Tanker Suiso Frontier vyplul z Kóbe v Japonsku, aby zahájil svou první plavbu do Austrálie.

Loď, kterou obsluhuje 25 členů posádky pohání diesel-elektrický systémem a může dosáhnout rychlosti až 13 uzlů. Japonský stavitel lodí Kawasaki Heavy Industries postavil Suiso Frontier v roce 2020 v rámci členství v HySTRA – asociace podporující vodík, jako zdroj bezemisního energetického paliva. Plavidlo je klasifikováno jako nosič zkapalněného vodíku společností General Incorporated Association Nippon Kaiji Kyokai (ClassNK).

Tato událost představuje klíčový milník v pilotním projektu vodíkového energetického dodavatelského řetězce (HESC), a znamená nový začátek pro nové významné odvětví exportu energie pro Austrálii. „S projektem HESC se Austrálie ujímá průkopnické role v globální energetické transformaci s cílem snížit emise díky čistému vodíku. Je to palivo budoucnosti,“ řekl australský ministr energetiky Angus Taylor.

Pilotní projekt HESC je prvním projektem výroby a přepravy kapalného vodíku (LH2) mezi dvěma zeměmi po moři. Projekt vyvíjí kompletní dodavatelský řetězec, vytváření plynného vodíku zplyňováním uhlí z údolí Latrobe, jeho přepravu do přístavu Hastings ke zkapalnění a následně přepravu do Japonska.

Zdroj: www.hystra.or.jp, www.hydrogenenergysupplychain.com