Film Schleppzug M 17 (1933)

Schleppzug M 17 (1933) – film s unikátními záběry plavby

Příběh šífaře Hennera, který se v idylickém rodinném kruhu plaví na kanálovém člunu. Po připlutí do Berlína však do hry dramaticky vkročí tamní zhýralý život.

Název německého snímku Schleppzug M 17 odkazuje na vlečné soulodí v čele s parním remorkérem pod označením Schlepper M 17. Úvod snímku tak tvoří unikátní záběry celé plavby tohoto vleku, složeného z remorkéru a několika člunů na trase z venkovské oblasti až do centra Berlína.

Je tak možné pozorovat tehdejší hospodaření na palubě a způsob života na nákladním člunu, techniku vlastní plavby a také prvky vodní cesty, jako například ručně ovládaný systém proplavování plavební komorou, nebo tehdejší přístavní zařízení.

ČSFD

Film Schleppzug M 17 můžete ohodnotit v Česko-Slovenské filmové databázi (ČSFD)

V roce 1933 bylo filmové řemeslo ve srovnání s dnešní produkcí na pionýrské úrovni, pro nadšence plavby, je ale tento, dnes již vpravdě historický snímek, zcela nedocenitelný. Pohon člunu lidskou silou pomocí speciálního bydla skrz kanály přístavu, nebo plavba pod plachtou, to jsou již ve vnitrozemské plavbě vymizelé techniky.

Co je stále aktuální a s lidským bytím bude souviset neustále, je hlavním motivem filmu – téma vztahů, lásky, rodiny a protikladů jako zrady a zklamání.
V přístavu, tak jak to bývá, na šífaře Hennera začne neodolatelnou silou působit démon alkohol a také další svody, které nabízí zhýralá noční zábava. Svou rodinu odsouvá stranou a dokonce i náročnou vykládku dřeva absolvuje po probdělé noci plné alkoholu. … více však již prozrazovat nebudeme …

Aktuálně je film o délce 78 minut a v originálním znění dostupný na serveru Youtube:

Unikátní dokumentární záběry z berlínské plavby lze shlédnout i v našem video příspěvku: