James River Reserve Fleet

Vyřazená loď amerického námořnictva se promění v korálový útes

Vyřazená loď amerického námořnictva byla potopena v průzračných vodách Karibiku, na Kajmanských ostrovech. Podle místní samosprávy potopené plavidlo přiláká ryby a turisty.

Loď USS Kittiwake (Racek tříprstý) z roku 1945, sloužící původně jako podpůrná loď pro podmořské záchranné práce, nyní leží na písčitém dnu Grand Cayman’s Seven Mile Beach. Přes 76 metrů dlouhá loď se nyní nachází v hloubce 19 metrů, horní paluba tak není příliš vzdálená hladině Karibského moře, je tak snadno přístupná pro šnorchlaře a potápěče.

Posádka specialistů se pečlivě snažila zaplavit rezavý vrak tak, aby se 2200-tunová loď usadila na dně ve svislé poloze. V trupu byly proraženy velké otvory a velké pumpy postupně přiváděly mořskou vodu do lodě, která byla izolovaný do tří částí. Při klesání se loď mírně naklonila, ale potápěči po dosednutí hlásili, že loď přistála ve svislé poloze na kýlu.

Loď, která pomáhala při amerických ponorkových operacích po celém světě a po celá desetiletí, byla v posledních letech zakotvena mezi rezivějícími plavidly James River Reserve Fleet, tato rezervní flotila plavidel se obyčejně označuje jako „flotila duchů,“ a sídlí ve Fort Eustis, ve Virginii. Odtud bylo plavidlo přivlečeno na Kajmanské ostrovy během minulého měsíce.

Kromě toho, že jde především o lákadlo pro turisty, bude Kittiwake tvořit umělý útes, který poslouží jako úkryt ryb a korýšů ve vodách známých svou vynikající viditelností a bohatým mořským životem. Loď Kittiwake se tak připojila k lodi MV Captain Keith Tibbetts, ruské fregatě, potopené u pobřeží Kajmanských ostrovů v roce 1996, loď je již pokryta silnou vrstvou hub a korálů.

Zdroj: www.youtube.com