ALBERTŮV KANÁL. STÁVKA SPRÁVCŮ ZDYMADEL ZASTAVILA DOPRAVU

Albertův kanál. Stávka správců zdymadel zastavila dopravu

Desítky vnitrozemských lodí zastavila stávka správců zdymadel na vodní cestě Albertův kanál (Albertkanaal). Stávka probíhala na čtyřech z celkem šesti zdymadel.

Celonárodní stávka, která probíhala v úterý 31. května, částečně paralyzovala veřejný život v Belgii. Tři velké odborové svazy zahájily kampaň proti „celkové nevolnosti“ ve státních službách. Generální stávky se zúčastnilo také několik správců zdymadel. To mělo negativní důsledky pro lodní dopravu, zejména na Albertově kanálu.

„Celkem u zdymadel čekalo 65 lodí. Albertův kanál má šest plavebních komor, na čtyřech z nich se nepracovalo. Provoz se zastavil na plavebních komorách v Genku, Diepenbeeku a Hasseltu a Wijnegemu,“ informovala Lilianne Stinissen ze správy vodních cest Vlaamse Waterweg.

„U plavební komory ve Wijnegemu čekalo asi 40 lodí. U zdymadel Genk, Diepenbeek a Hasselt celkem 25 lodí. Na kanálu jsou vyvaziště, kde mohou lodě čekat. Provoz plavebních komor Ham a Olen nebyl přerušen,“ řekla Stinissen. „Někteří správci zdymadel už začali stávkovat v pondělí večer, většina v úterý ráno.“

Stávka probíhala také ve dvou zdymadlech na kanálu Ghent-Oostende. Dále na kanálech Briegden-Neerharen a Zuid-Willemsvaart v Limburgu. Dopad na lodní dopravu v těchto místech byl však malý.

Stávku pociťují i ​​v antverpském přístavu. „V důsledku stávky se nakládka a vykládka některých lodí neuskutečnila, nebo opozdila.“ Uvedl Lennart Verstappen z Port of Antwerp.

Albertův kanál leží mezi městy Antverpy a Lutych

Albertův kanál (Albertkanaal) - znázornění trasy na mapě.
Znázornění trasy na mapě. Albertův kanál (Albertkanaal)

Albertův kanál (nizozemsky Albertkanaal, francouzsky Canal Albert) je kanál nacházející se v severovýchodní Belgii. Je pojmenován po belgickém králi Albertu I. Leží mezi městy Antverpy a Lutych a spojuje řeky Máza a Šelda. Jeho hloubka je 3,4 metru, volná výška 6,7 metru (která je na celém kanálu zvyšována na 9,1 metru). Kanál se táhne v délce 129,5 kilometru.

Mezi Antverpami a Lutychem je výškový rozdíl 56 metrů. Na kanálu se nachází 6 plavebních komor, které jsou zapotřebí k překonání tohoto výškového rozdílu. Pět plavebních komor, mající výškový rozdíl 10 metrů, se nachází v Genku, Diepenbeeku, Hasseltu, Kwaadmechelenu a Olenu. Šestá plavební komora má výškové převýšení 5,45 metru a nachází se ve Wijnegemu. Každý objekt má dvě plavební komory 136 m × 16 m a jednu plavební komoru 200 m × 24 m.

Zdroj: www.vrt.be, www.wikipedia.org