IKEA v Paříži zavedla rozvoz zásilek na lodi po řece Seině

IKEA v Paříži zavedla rozvoz zásilek na lodi po řece Seině

Počínaje prosincem 2022 zavedla společnost IKEA rozvoz zásilek pro své pařížské zákazníky na nákladní lodi a následně elektrickými vozidly až do jejich domovů.

Objednávky připravené v distribučním centru v pařížském předměstí Gennevilliers jsou ve vhodných kontejnerech přepravovány lodí do přístavu v centrální čtvrti Bercy. Poté jsou naloženy na elektrická vozidla, aby absolvovaly „poslední kilometr“ k jejich příjemcům. Tento inovativní a multimodální logistický řetězec má za cíl snížit dopad doručování na životní prostředí a zvýšit spokojenost zákazníků.

V souvislosti se zvyšujícím se online prodejem a vzestupem elektronického obchodování vyvíjí IKEA France nový doručovací systém pro své zákazníky ve vnitřní Paříži. Na základě inovativní technologie mobilních pokladen vyvinuté Box2Home, dceřinou společností Warning+, společnost založila multimodální systém doručování domů kombinující říční logistiku a elektrická vozidla.

Přes Seinu se nakonec přepraví v průměru 455 objednávek denně, neboli 35 kontejnerů.

Video IKEA: Doručujeme k vám říční přepravou!

Říční nákladní doprava vypouští až 5krát méně CO2 než silniční nákladní doprava

Tento nový logistický řetězec umožňuje společnosti IKEA učinit další krok ve svém cíli snížit ekologickou stopu svých aktivit.
Říční nákladní doprava vypouští až 5krát méně CO2 než silniční nákladní na jednu přepravenou tunu. Snižuje počet kilometrů ujetých kamionem mezi vozovnou v Gennevilliers a centrem Paříže (cca 300 000 ušetřených kilometrů ročně). O doručení na „poslední kilometr“ se postará elektrický náklaďák, který provozuje společnost Trusk.

Využitím Seiny se IKEA vyhýbá městským zácpám na příjezdu do Paříže a dodržuje tak dodací lhůty. Veškerý sortiment IKEA lze doručit pomocí tohoto řešení. Tato služba by nakonec měla IKEA umožnit nabízet více denních slotů pro doručování domů se zkrácenou dobou.

Region Ile-de-France tento projekt finančně podporuje v rámci své Regionální strategie pro nákladní dopravu a logistiku. Následně má být toto říční spojení nasazeno také ze zákaznického distribučního centra IKEA v přístavu Limay, které bude otevřeno v roce 2026.

„Jsme hrdí na to, že jsme průkopníkem v této oblasti a zavádíme dodávky přes Seinu v Paříži. Touto inovací podnikáme důležitý krok k podpoře růstu dodávek domů a zároveň ke snížení dopadu na životní prostředí.“ říká Emma Recco, Country Business Development Manager v IKEA France.

Řeka Seina umožňuje zřídit nízkoemisní a nehlučnou dopravu

„Vítáme tuto novou službu doručování domů po vodní cestě, kterou spustila IKEA. Tato inovace je výsledkem dlouhodobého partnerství mezi HAROPA PORT a IKEA France. Díky říční dopravě umožňují naše hlavní přístavy Ile-de-France Gennevilliers, Bonneuil-sur-Marne a Limay nízkouhlíkovým logistickým řetězcům co nejvěrněji uspokojovat potřeby všech druhů zboží. S 20 miliony tun naložených ročně v našich přístavech v Ile-de France se každý rok vyhneme téměř 1 milionu cest těžkých nákladních vozidel a zároveň se zlepší spolehlivost dodávek.zdůrazňuje Antoine Berbain, zástupce generálního ředitele HAROPA PORT | Paříž.

„Paříž byla postavena díky Seině a kolem ní. V srdci města nám řeka umožňuje zřídit nízkoemisní a nehlučnou dopravu, která nahrazuje desítky kamionů,“ říká Pierre Rabadan, náměstek primátora Paříže odpovědný za sport, olympijské a paralympijské hry a Seina. „Rozvoj říční dopravy proto není pro město Paříž možností, ale nutností a budeme podporovat každý projekt, který jde tímto směrem. Tento projekt dodávek po řece a následně s elektrickými vozidly vyvinutými IKEA France je dokonalým příkladem toho, co chceme v budoucnu podporovat a rozvíjet. Inovace, která, jak doufám, inspiruje mnoho dalších ekonomických hráčů.

IKEA France

IKEA je společnost zabývající se výrobou nábytku a bytových doplňků, která představuje 15% podíl na francouzském trhu. IKEA France zaměstnává 12 054 lidí, má 36 obchodů, designovou dílnu, šest poradenských míst, 4 sklady, centrum zákaznické podpory.

HAROPA PORT

Námořní přístav Le Harve. HAROPA PORT
Námořní přístav Le Harve. HAROPA PORT

Přístavy Le Havre, Rouen a Paříž tvoří „hlavní říční a námořní přístav na ose Seiny“. Přístav HAROPA PORT je propojen se všemi kontinenty a také obsluhuje rozsáhlé vnitrozemí, jehož srdce se nachází v údolí Seiny a v pařížském regionu, které tvoří největší francouzskou spotřebitelskou pánev. Od Le Havru po Paříž se v přístavním komplexu nachází 2,5 milionu m² logistických skladů v provozu a více než 1 milion m² skladů k dispozici. HAROPA PORT je nyní dopravní a logistický systém ve Francii schopný nabídnout globální a nízkouhlíkovou nabídku služeb od začátku do konce. Vytváří roční námořní a říční aktivitu téměř 110 milionů tun, což představuje přibližně 160 000 pracovních míst.

Zdroj: www.ikea.com/fr/fr/