Přístav Rotterdam, APMT Terminal © Danny Cornelissen

Přístav Rotterdam od Velikonoc zavřel brány pro ruské lodě

Přístav Rotterdam a další nizozemské přístavy již nevpouštějí
lodě plující pod ruskou vlajkou. Přístavy tak postupují dle sankčních opatření vyhlášených EU. Stále však platí výjimky na potraviny, ropu nebo plyn.

V loňském roce připlulo do Rotterdamu v průměru třináct ruských lodí měsíčně. Za první dva měsíce letošního roku jich bylo 29. Podle nového opatření musely všechny lodě, pro které neplatí žádná výjimka, opustit přístav před Velikonocemi. Podle mluvčího rotterdamského přístavního úřadu v uvedenou dobu ale žádné ruské lodě v přístavu nebyly.

Zákaz se navíc netýká jen lodí plujících pod ruskou vlajkou, ale i ruských lodí, které změnily vlajky po 24. únoru, tedy v den, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Lodě mohou změnit vlajku poměrně snadno.

Asi 8 procent všech kontejnerů přepravovaných přes Rotterdam má jako cílovou zemi nebo zemi původu Rusko. Některé kontejnerové terminály také zakazují přepravu kontejnerů do Ruska ze strachu z narušení kvůli sankcím.

Omezení platí i pro další přístavy v Nizozemsku, jako je Amsterdam, Vlissingen a Moerdijk.

Nizozemsko také dováží hodně uhlí z Ruska, z něhož velká část přichází přes přístav Rotterdam. Dovoz uhlí je také zakázán, ale podle odborníků by to neměl být problém. Jak již dříve pro server NU.nl uvedl energetický expert Jilles van den Beukel, nedostatek ruského uhlí mohou dokonale kompenzovat jiné země. „V brzké době nedojde ke skutečnému nedostatku uhlí,“ řekl.

Zdroj: www.nu.nl