Převrácená loď na Nieuwe Waterweg. Lodník zřejmě nepřežil

Převrácená loď na Nieuwe Waterweg. Lodník zřejmě nepřežil

Převrácená loď je 70 metrů dlouhé vnitrozemské nákladní plavidlo. K nehodě došlo ve čtvrtek 14. 4. večer na vodní cestě Nieuwe Waterweg. Pohřešuje se lodník.

Stále není jasné, co způsobilo převrácení nákladní lodi v místě poblíž protipovodňového systému Maeslantkering. Nizozemské úřady zahájí vyšetřování během dnešního dne. Mělo by se jednat o loď s názvem „Mar Grethe“ z roku 1963.

Převrácená loď je podle dostupných informací loď s názvem Mar Grethe.
Převrácená loď je podle dostupných informací loď s názvem Mar Grethe.

Mluvčí bezpečnostní správy regionu Rotterdam-Rijnmond uvedl, že loď přepravovala anodové bloky pro průmyslové využití. „Je to druh stlačeného uhlíku a bloky tak nepředstavují žádné nebezpečí pro přírodu.“ Dodal mluvčí.

Šance, že lodník přežil, je velmi malá

Převrácená loď mohla uvěznit lodníka uvnitř, proto záchranáři zkouší kladivem vydávat zvukové signály.
Převrácená loď mohla uvěznit lodníka uvnitř, proto záchranáři zkouší kladivem vydávat zvukové signály.

Zatímco kapitán z převrácené lodi byl krátce po nehodě zachráněn, druhý člen posádky je stále pohřešovaný.

Už pravděpodobně nežije, říká mluvčí bezpečnostního regionu Rotterdam-Rijnmond. Oblast zabezpečení již po osobě aktivně nepátrá. Nizozemská bezpečnostní rada zahájí vyšetřování v pátek.

Okolnosti jsou takové, že šance na přežití není velká, uvádí dále mluvčí. Oběť buď skončila v lodi, nebo ve vodě a ta ji odnesla směrem k moři. V době nehody byl odliv.

Kapitán lodi: „Převrhli jsme se během vteřiny“

„Během vteřiny byla loď vzhůru nohama.“ uvedl pro server Omroep Flevoland kapitán lodi Kees Post. Kapitán má podezření, na příčinu převržení jeho lodi:

Podle kapitána chtěla jeho plavidlo na vodní cestě Nieuwe Waterweg předjet dvě velká námořní plavidla, která se navzájem též předjížděla. Ta ale podle kapitána Posta plula příliš vysokou rychlostí. Vznikla tak vysoká záďová vlna, která způsobila posunutí těžkého nákladu na Mar-Grethe. Následně se jeho plavidlo během vteřiny převrhlo. 

Post se v pátek odpoledne vrátil domů do města Urk. Druhý člen posádky, 20letý muž také z Urku, se stále pohřešuje. Pro kapitána je stále záhadou, jak on sám mohl nehodu přežít. „Nevím, jak jsem se dostal ven. Proplaval jsem kormidelnou a pak jsem uviděl světlo a rozhodl jsem se, že za ním musím plavat.“ Druhý člen posádky byl v obývacích prostorech lodi. „On nemohl vědět co se děje, bylo to tak rychlé.“ Doplnil kapitán.

Odborníci nyní připravují záchranu lodi

Odborníci nyní připravují plán na záchranu plavidla, informuje The Port Authority Rotterdam. Akce může začít pravděpodobně již odpoledne. Vyšetřování příčiny převrácení lodi stále probíhá.