Přístaviště Uherské Hradiště zkoulaudováno

Uherské Hradiště, 9. září 2009 – Nové přístaviště v Uherském Hradišti bylo včera zkolaudováno za účasti státního investora – Ředitelství vodních cest ČR, zástupců města a dodavatele stavby IDS Olomouc a.s.

Uherské Hradiště bylo posledním velkým městem na Baťově kanále, které nebylo vybaveno moderním kapacitním přístavištěm. Včera prošla kolaudací stavba, která přináší městu, jeho obyvatelům ale i turistům plujícím po Baťově kanálu další možnost využití této vodní cesty. Nové přístaviště, které za 10,3 mil. Kč nechalo v blízkosti centra města na levém břehu řeky Moravy postavit Ředitelství vodních cest ČR, bude sloužit jak linkové plavbě osobních lodí, tak i přistávání malých plavidel. Prostředky na výstavbu poskytnul Státní fond dopravní infrastruktury.

Ředitel Ředitelství vodních cest ČR Ing. Miroslav Šefara k tomu řekl: „Jsem velice rád, že můžeme budovat nová přístaviště na Baťově kanálu a podpořit tím rozvoj turistického ruchu v regionu. Zkušenosti z Baťova kanálu jednoznačně ukazují, že jdeme správnou cestou. Každoročně se zvyšující počty návštěvníků jsou jasnou odpovědí pochybovačům, kteří nevěří ve vhodnost takových investic. Dává nám to další energii k realizaci podobných projektů na Vltavě.“

Přístavní hrana 60 m dlouhého mola je vybavena pacholaty a rohatinkami, které slouží k bezpečnému vyvázání plavidel. Molo je dále vybaveno oděrnou fošnou z dubového dřeva, která zabrání poškození plavidel při přistávání. Vzhledem k předpokládané velké vytíženosti přístavního mola (možnost kotvení až dvou velkých výletních lodí a dalších několika menších plavidel), v důsledku velkého zájmu turistů o tuto lokalitu, je pro zvýšení bezpečnosti a pohodlí uživatelů celého přístaviště vybudován oboustranný přístup na molo, přičemž z jedné strany je bezbariérový. Přístupové chodníky v celkové délce 230 m, z nichž 51 m vybudovalo v samostatné investiční akci město Uherské Hradiště, jsou dále vybaveny kotevními bloky s dvojitými vázacími kruhy, které jsou určeny pro dlouhodobější kotvení plavidel. Tím se tak dále výrazně zvyšuje využitelnost přístaviště.

Slavnostní otevření nového přístaviště proběhne 1. 5. 2010 společně s otevřením Baťova kanálu pro novou plavební sezónu.

Zdroj, více informací: www.rvccr.cz