Projekt Wing Sail Mobility (WISAMO) společnosti Michelin dosáhl důležitého milníku. Byla zahájena instalace nafukovací křídlové plachty na první obchodní loď.
Prototyp křídlové plachty s plochou 100 m2 je aktuálně instalován na ro-ro_kontejnerovou loď MN Pélican společnosti MN. Plavidlo z roku 1999 se v současnosti nachází v přístavu El Astillero ve Španělsku.
Prototyp je vybaven nafukovací, zatahovací, automatizovanou křídlovou plachtou, kterou lze upevnit na komerční plavidla a rekreační lodě. Společnost odhaduje, že využitím síly větru může systém ušetřit až 20 % paliva.
Systém křídlových plachet je vhodný pro plavidla typu ro-ro, lodě na hromadný náklad, lodě na přepravu plynu a tankery a může být instalován již ve fázi stavby lodi, jako součást původního vybavení, nebo namontován zpětně na již provozovanou loď. Plachta je zatahovací, pro snadný přístup do přístavů a pod mosty.
Projekt instalace staví na partnerské dohodě mezi Michelinem a Compagnie Maritime Nantaise – MN, dceřinou společností SOGESTRAN Group, podepsané v červnu 2022 s cílem otestovat průkopnické řešení na lodi.
Ro-ro_kontejnerová loď MN Pélican, kterou si od roku 2016 pronajímá společnost Brittany Ferries, provozuje dvě týdenní rotace mezi Poole (Velká Británie) a Bilbaem (Španělsko).
Instalace umožní Michellinu otestovat křídlo WISAMO ve skutečných podmínkách komerční námořní plavby, což přispěje k průmyslové fázi vývoje nové technologie.
„Pokud budou testy přesvědčivé, dohoda o partnerství by mohla otevřít dveře testům s použitím větších křídel, což znamená velký krok k dekarbonizaci námořní dopravy,“ řekl Michelin.
Testy nafukovací plachty již probíhali na rekreační lodi
Michelin už prototyp testoval na plachetnici známého francouzkého mořeplavce Michela Desjoyeauxe. Podle Michelinu byla mezi červnem a prosincem 2021 na jezeře Neuchâtel ve Švýcarsku provedena řada testů a opatření s „velmi pozitivním výsledkem“. Posílena těmito výsledky se WISAMO mělo přesunout do druhé fáze rozsáhlejších testů se zimními námořními podmínkami v Biskajském zálivu.
Větrný pohon získává pozornost v námořním průmyslu jako jedno z řešení, které by mohlo umožnit lodím zvýšit jejich účinnost a šetřit palivo a zároveň se stát ekologičtějšími.
Větrný pohon jako úspora paliva
Podle Gavina Allwrighta, generálního tajemníka International Winship Association (IWSA), by zavedení větrného pohonu pro celou flotilu námořních plavidel mohlo uspořit na palivu 1 bilion dolarů.
Nejnovější instalace technologie větrného pohonu na velkých komerčních plavidlech posunuly globální nákladní kapacitu plavidel, která využívají vítr jako obnovitelný zdroj energie, přes milník jednoho milionu tun mrtvé hmotnosti (dwt).
V současné době má na palubě 21 velkých komerčních plavidel nainstalovány systémy větrného pohonu. IWSA odhaduje, že do konce letošního roku bude technologie větrného pohonu instalována na zhruba pětadvaceti velkých komerčních plavidlech, což představuje 1,2 milionu dwt.