Expediční loď zasáhla extrémní vlna, jeden cestující zemřel

Expediční loď Viking Polaris byla zasažena při plavbě po Antarktidě extrémní vlnou. Jeden cestující incident nepřežil, další čtyři jsou zranění.

Incident s extrémní vlnou se stal v úterý 29. listopadu na palubě lodi Viking Polaris, kterou společnost Viking uvedla do provozu teprve v září. Loď plula směrem do přístavu Ushuaia v Argentině, potvrdila společnost Viking Cruises v prohlášení.

Viking Polaris plující pod norskou vlajkou zastihla bouře v Drakeově průlivu (Drake Passage), notoricky známém drsném úsek moře mezi mezi mysem Horn na nejjižnějším cípu Jižní Ameriky a Antarktidou.

Obětí extrémní vlny byla americká žena, která zemřela poté, co byla zasažena rozbitým sklem, informují argentinská média. Společnost Viking uvedla, že incident vyšetřuje a rodině cestující vyjádřila „nejhlubší soustrast“.

„S velkým zármutkem jsme potvrdili, že host po incidentu zemřel. Informovali jsme rodinu hosta a sdíleli naše nejhlubší soustrast,“ stojí v prohlášení. Čtyři další cestující údajně utrpěli zranění neohrožující život a byli ošetřeni na palubě.

Loď utrpěla omezené škody, údajně s několika rozbitými okny, a dorazila do přístavu v Ushuaia odpoledne 30. listopadu.

Expediční loď Viking Polaris byla postavena speciálně k prozkoumání nejvzdálenějších destinací světa.
Expediční loď Viking Polaris byla postavena speciálně k prozkoumání nejvzdálenějších destinací světa.

Viking Polaris je druhá expediční loď třídy „Polar Class“ společnosti Viking. Loď byla dodána v září loděnicí VARD z Norska. Jak Viking Polaris, tak sesterská loď Viking Octanis, tráví australské léto v Antarktidě, než se vydají k Velkým jezerům na řadu plaveb od příštího jara a léta. Plavidla o délce 205 metrů a šířce 23,5 metru mají kapacitu 378 osob.

Extrémní vlny (také známé jako monstrózní vlny, zabijácké vlny, zbloudilé, apod.) jsou neobvykle velké, nepředvídatelné a náhle se objevující vlny, které mohou být extrémně nebezpečné pro lodě, dokonce i pro ty velké.

Zdroj: www.vikingcruises.com, en.wikipedia.org, gcaptain.com