Italská vláda schválila nová přísnější pravidla pro záchranu migrantů na moři. Charitativní organizace označují podmínky za eticky nepřijatelné.
Aktuálně schválený dekret italského kabinetu uvádí, že lodě záchranářů by ihned po záchraně lidí měli kontaktovat přístav a „bezodkladně“ do něj doplout. Nebudou tak smět nadále zůstávat na moři a hledat další lodě s migranty v nouzi.
V současné době totiž záchranné mise charitativních, nebo nevládních organizací trvají i několik dní. V průběhu plavby Středozemním mořem často na palubu naberou postupně stovky lidí.
Organizace budou také nově muset migranty již na palubě záchranných lodí informovat, že mohou požádat o mezinárodní ochranu kdekoli v Evropské unii.
Kapitánům, kteří tato pravidla poruší, hrozí pokuta až 50 000 eur a opakované porušení může vést k zabavení plavidla.
Od října, kdy nastoupila do úřadu premiérka Giorgia Meloniová, se vláda zaměřila na aktivity organizací pro námořní záchranu a obvinila je z napomáhání obchodníkům s lidmi. Charity ale obvinění odmítají.
Riccardo Gatti, který má na starosti záchrannou loď řízenou Lékaři bez hranic, ve čtvrtek deníku La Repubblica řekl, že dekret je součástí strategie, která „zvyšuje riziko smrti pro tisíce lidí.“ Pravidla, která ztěžují provádění více záchran, mohou porušovat mezinárodní úmluvy a jsou „eticky nepřijatelná“, dále řekl.
Podle údajů ministerstva vnitra se v roce 2022 v Itálii zatím vylodilo asi 102 000 žadatelů o azyl, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo asi 66 500. Počty vyvrcholily na více než 181 000 v roce 2016.
Dokument z kanceláře ministra vnitra Mattea Piantedosiho uvádí, že jen asi 10 procent z těch, kteří dorazili do Itálie v roce 2022, přivezly na břeh lodě nevládních organizací.
Uvedl však také, že tyto lodě fungovaly jako „motivační faktor“ pro ty, kdo podnikají nebezpečnou plavbu přes Středozemní moře z Libye. Naproti tomu nevládní organizace tvrdí, že údaje ukazují, že jejich přítomnost na moři nepodněcuje žadatele o azyl k odjezdu.
Otázka, jak zvládnout imigraci v Evropské unii je zdrojem napětí už léta. Itálie a Španělsko, kam připlouvá většina lodí, již dlouho tvrdí, že spojenci EU musí přijmout více žadatelů o azyl připlouvajících k jejich břehům.
Tato záležitost vyvolala v listopadu diplomatický spor mezi Itálií a Francií poté, co Řím odmítl nechat zakotvit ve svých přístavech charitativní loď s asi 200 lidmi a loď nakonec odplula do Francie.
Zdroj: tiskové agentrury