Hybridní ro-ro loď společnosti Grimaldi poprvé v Antverpách

Hybridní ro-ro loď společnosti Grimaldi poprvé v Antverpách

Začátkem prosince 2022 zavítala hybridní ro-ro loď společnosti Grimaldi s názvem „Eco Italia“ poprvé do antverpského Euroterminálu (AET).

V říjnu 2022 byla v čínské loděnici Jinling v Nanjingu předána dvanáctá hybridní loď ro-ro třídy Grimaldi Green 5. generace (GG5G). Jmenuje se „Eco Italia“ a stejně jako jejích jedenáct sesterských plavidel již nasazených ve Středomoří a severní Evropě je jednou z největších a nejekologičtějších jednotek ro-ro na světě pro pobřežní plavbu.

A právě tato loď nesoucí jméno „Eco Italia“ poprvé zavítala do antverpského Euroterminálu (AET). Stalo se tak dne 7. prosince 2022.

Nová generace lodí je schopna snížit emise CO2 na polovinu

Zvýšení kapacity však neovlivňuje spotřebu paliva, a to díky přijetí mnoha vysoce inovativních technologických řešení, která optimalizují provozní a environmentální výkon lodi: ve skutečnosti při stejné rychlosti spotřebuje Eco Italia stejné množství paliva ve srovnání s předchozí generace lodí typu ro-ro, a je tedy schopna snížit emise CO2 na polovinu přepravované jednotky.

Eco Italia je vybavena nejmodernějšími, elektronicky řízenými motory a systémem čištění výfukových plynů pro snížení emisí síry a pevných částic. Během kotvení navíc loď dosáhne cíle „nulové emise v přístavu“: během provozu přístavu využívá Eco Italia elektřinu uloženou v mega lithiových bateriích o celkovém výkonu 5 MWh; ty se během plavby dobíjejí díky šachtovým generátorům a 350 m2 solárních panelů.

„Svým vynikajícím provozním a ekologickým výkonem naše ‚Eco‘ lodě znamenají revoluci v pobřežní plavbě v Evropě,“ uvedl výkonný ředitel neapolské skupiny Emanuele Grimaldi. „Budeme i nadále investovat do této zelené revoluce, jak nedávno potvrdila objednávka dalších dvou jednotek třídy GG5G“.

Třída GG5G zahrnuje 12 hybridních plavidel ro-ro, z nichž devět bude provozováno ve Středozemním moři a zbývající tři budou nasazeny v severní Evropě dceřinou společností Finnlines Grimaldi Group.

Třída Grimaldi Green 5. generace (GG5G)

Plavidla třídy GG5G mají celkovou délku 238 m, šířku 34 m, hrubou tonáž 67 311 t. a provozní rychlost 20,8 uzlů. Loď pojme 31 členů posádky a 12 cestujících.

Nosnost jejích sedmi palub – z nichž dvě jsou zvedací – je dvakrát větší než u předchozí třídy pobřežních lodí typu ro-ro nasazených skupinou Grimaldi. Nabízí 7 800 lineárních metrů pro přepravu zboží a může přepravovat více než 500 přívěsů a 180 automobilů.

ECO Valencia, první z 12 hybridních plavidel GG5G, bylo předáno Grimaldi Lines v říjnu 2020. Do přístavu Valencia ve Španělsku dorazilo v listopadu 2020.
ECO Valencia, první z 12 hybridních plavidel GG5G, bylo předáno Grimaldi Lines v říjnu 2020. Do přístavu Valencia ve Španělsku dorazilo v listopadu 2020.
Výkonný ředitel neapolské Grimaldi Group - Emanuele Grimaldi, při uvedení do provozu prvního plavidla třídy GG5G "ECO Valencia".
Výkonný ředitel neapolské Grimaldi Group – Emanuele Grimaldi, při uvedení do provozu prvního plavidla třídy GG5G „ECO Valencia“.

Plavidla třídy GG5G pro společnost Finnlines


Tři hybridní lodě Ro-Ro společnosti Finnlines jsou totožné se standardními GG5G, ale navíc jsou konstrukčně posíleny na standardy ledové třídy 1A Super. Na trase Baltské – Severní moře – Biskaj nahradí plavidla třídy Breeze.

Lodě Ro-Ro jsou vybaveny účinnými motory, systémy snižování emisí a vzduchovým mazacím systémem pod kýlem, aby se vytvořily vrstvy mikrobublin ke snížení odporu trupu.

Plavidlo má kapacitu pro přívěsy – 5 800 metrů jízdních pruhů, a paluby pro auta budou mít kapacitu 5 600 m². Všechny paluby vozidel budou plně uzavřené. Pojme také přibližně 300 kontejnerů TEU na otevřené palubě.

Nové lodě jsou vybaveny posilovnou, saunou, restaurací, relaxační místností a prádelnou. Řidiči také obdrží kabinu na osobu.

Stavba tří ro-ro plavidel pro společnost Finnlines v čínské loděnici Jinling v Nanjing.
Stavba tří ro-ro plavidel pro společnost Finnlines v čínské loděnici Jinling v Nanjing.
14. června 2022 do Antverp poprvé zavítalo nové ro-ro plavidlo „Finneco I“.
14. června 2022 do Antverp poprvé zavítalo nové ro-ro plavidlo „Finneco I“.

Zdroj: www.ship-technology.com, www.flows.be, www.grimaldi.napoli.it