Nákladní loď zablokovala vodní cestu na Mohanu ve Würzburgu

Nákladní loď zablokovala vodní cestu na Mohanu ve Würzburgu

Naložená nákladní loď zablokovala provoz na vodní cestě Mohan ve Würzburgu. 100 metrů dlouhé plavidlo se zaklínilo napříč vodního toku a čeká na vyproštění.

Nákladní motorová loď, která byla naložena asfaltovým granulátem, podle policie plula kolem 16 hodin, v pátek 23. prosince, po proudu řeky Mohan (německy Main). Krátce poté co proplula pod mostem Ludwigsbrücke se málem srazila s protijedoucím plavidlem.

Nákladní loď se pak vzpříčila přes řeku tak, že zůstala na přídi opřena o dělící zeď vodního díla a zádí dolehla na plovoucí restauraci „Mainkuh“. Podle dosavadního vyšetřování došlo k chybám při navigaci lodi, které způsobil kapitán plavidla (35 let).

Nákladní loď zůstala zádí opřena o plovoucí restauraci „Mainkuh“.
Nákladní loď zůstala zádí opřena o plovoucí restauraci „Mainkuh“.
Zpráva o uzavření vodní cesty z důvodu havárie z webu www.elwis.de.
Zpráva o uzavření vodní cesty z důvodu havárie z webu www.elwis.de.

Vzhledem k tomu, že první pokusy o uvolnění lodi selhaly, zůstane podle policie až do odvolání Mohan uzavřen pro lodní dopravu.

Do vyprošťovací operace bylo ještě v pátek večer nasazeno kolem 150 členů záchranných složek z řad policie, hasičů, THW, záchranné služby, zdravotnické služby, DLRG a lodního úřadu.

V rámci preventivních opatření byla evakuována plovoucí restaurace, a také „Starý mohanský most“ který se klene nad řekou nedaleko po proudu řeky byl uzavřen pro pěší. Několik pokusů o odtažení nákladní lodi remorkérem ale bylo neúspěšných. Loď byla následně zabezpečena proti pohybu ke břehu a musí v této poloze zůstat až do odvolání.

V sobotu oznámil úřad pro vodní cesty a lodní dopravu, že během neděle by měla být nákladní loď odtažena. Na místo nehody je aktuálně na cestě vysokovýkonný remorkér.

Aktualizace: Neděle, 25. prosince, 15 hod.

Záchranné složky asistují u pokusu o vyproštění vzpříčené lodi.

Aktualizace: Neděle, 25. prosince, 21 hod.

Video: Vlečným remorkérům se podařilo nákladní loď vyprostit.

Na záběrech je patrné, že při záchranném manévru došlo k poškození ukotvení plovoucí restaurace a zřejmě budou škody i na ostatních částech tohoto plovoucího zařízení.

Zdroj: www.wuerzburg.de