For Boat, For Caravan, For… a Fórek s parkováním

For Boat, For Caravan, For… a Fórek s parkováním


Navštívili jsme naplněné výstaviště expozicemi Lodí a vodních sportů, Caravanů a campingu, Cestovních destinací a cestovního ruchu… a k tomu přeplněné přilehlé parkoviště. Vše v pražských Letňanech. Zajímavá akce s překvapením až na samém konci.

Díky propracované organizaci pořadatelské firmy PVA Expo Praha, byl i v letošním roce 2024, zahájen další ročník konání tří souběžných výstav. Návštěvník tak má možnost za jedno vstupné, navštívit všechny najednou, z nichž nás zajímala hlavně ta, určená lodím a lodním sportům. S novinářskou akreditací dychtivě vstupujeme hned v první páteční den.

For Boat tvoří sedminu celkové prezentace. Nabízí pro laiky a suchozemce příležitost sáhnout si na exponáty, zavánějící romantikou plavby na vodní hladině a to od malých osobních otevřených člunů, až po velkou luxusní kajutovou jachtu, která jako jediná majestátně trůní na konci haly. Pro ty více zainteresované poskytuje možnost seznámit se s novými prvky vybavení a nabídkou nejrůznějších komponentů.

Shledáváme, že současný boom elektrických pohonů do lodí se tu však příliš neprojevuje. Krom několika vodních hraček, je jedinou námi objevenou zajímavostí v tomto směru skromný plácek s vodní nádržkou, do které je ponořena rukojeť obsahující akumulátor a plynule přecházející do hřídele s lodním a velmi tichým šroubem na konci. Ideální pro rybáře, napadá nás… neb když Vám dojde šťáva, lze neobjemné hřídeli možná přidělat pádlo… což však výrobce zatím nenabízí. Šikovný Čech si ale jistě poradí. 🙂

Jinak klasika, lišící se v detailech, drobnostech, designu a cenách. Jsme už holt trochu nasáklí rutinou. Ale potkáváme tátu s malými synky s očima navrch hlavy a botami v rukou, aby jen v ponožkách mohli rychle probíhat halou od jedné kajutovky k druhé a tam kde je to možné, rovnou vstupovat na palubu. Ano, pro ně je to především atrakce a zážitek. Možná je to chytne, možná to budou malí námořníci. Taťka vybaven šněrovací obuví a neochoten ji sundavat, jejich nadšení sdílí již o něco méně, ale tím víc obhlíží expozice spíše z venku. Pro malé kluky je to ale atraktivní show.

A tou je prakticky stejně i show expozic v dalších halách, zaměřených na Karavany a kempink. Jedno obytné vozidlo za druhým, lišících se od předchozích ročníků především designem. Co jiného lze v daném prostoru vymyslet, když uspořádání je možné vždy jen tak či tak… Přesto díky osazení na nové typy podvozků dochází alespoň k menším inovacím, projevující se například častějším zakomponováním dětských paland, pro rodinné kempování a většímu prostoru pro kola nebo skútry.

Spíše zde se potkáváme s využitím solární energie a to především u ostrovního systému nástaveb na korbu nákladního automobilu, se kterým majitel může přes týden pracovat a na víkend si jen s prázdnou korbou zajede pod stojan s nástavbou, na kterou si onu obytnou část spustí, takže manželka pak může spokojeně prohlásit ono známé: To je dost, žes nás taky jednou vyvez..

Karavany i všechny obytné přívěsy a návěsy, kromě praktičnosti působí velmi útulně a svádějí k myšlence svobodného života i k trvalému žití, podobně jak je tomu zvykem třeba v USA, kde tyto pojízdně domy tvoří často i celé vesnice. Jejich nabízená cena však také skutečně dosahuje výše cca malého rodinného domku.

Pro většinu návštěvníků jsou expozice tak většinou opět jen atrakcí, na kterou si lze přímo a výjimečně fyzicky sáhnout… neb finančně na ni dosáhne jen málo kdo. To platí například o obřích obytných vozech, velikosti autobusu, které se s otevřenou vlastní garáží pro osobní vůz, v útrobách jednoho z nich , pyšní na konci jedné z hal. Podle informací se dozvídáme, že se jich jen v ČR přesto prodá cca 12 kusů ročně.

Expozice For Caravan je opravdu rozsáhlá, včetně opravdu bohatého doprovodného programu na pódiích. Ale v expozicích nás po čase opakující se modifikace v podstatě toho samého, jen s obměnami co do velikosti využití prostoru, fyzicky unavuje… až to svádí se na některé z vestavěných postelí rovnou natáhnout. Zpestřením jsou nejrůznější doplňující vychytávky pro kempování a cestování… od zajímavého zdvihacího zařízení zavazadel na střechu osobáku k uchycení na příčníky, tak přes vybavení kuchyněk nádobím až po samotný obsah ke konzumaci v podobě trvanlivých potravin pro cestovatele.

To poslední nás svádí k myšlence něco si dát a doplnit energii. Velmi neuváženě tak podlehneme zakoupení nabízeného vývaru v místní restauraci výstavního areálu. Ten, nalit do studené misky, připomíná spíše vlažný odvar, rozhodně neodpovídající cenovce. No co už. Chuť poté napravuje konzumace u venkovních stánků, kde navzdory mírnému vánku, ulička s občerstvením příjemně voní a svádí k pokračování již jen venku. I pod širým nebem totiž lze spatřit mnoho a to na přilehlé ploše, kde je k vidění bazarová nabídka použitých karavanů i lodí.

Celá výstava je dost rozsáhlá, zvláště v té části For Caravan… naším cílem byl především For Boat a tak prohlídku Holiday World atd. již jen rychle procházíme. Z nabídek všemožných cestovek, přechází zrak. Vypravit se můžete kamkoli, je znát jak pestrá je nejen celá planeta, ale i jen samotné Česko a Slovensko, což potvrzuje i nabídka jednotlivých regionů měst a krajů. Kdo má za cíl někam vyrazit, ať začne právě tady. My tu ale už končíme.

Odcházíme na vedlejší naplněné parkoviště hledat svůj vůz. Velká škoda, že informace o alternativním parkování, čteme až z novinářské karty, obdržené uvnitř, tedy až po té, co jsme vůz odstavili na doporučené parkoviště před příchodem do areálu. Vjezd do něj je vyznačen, jako by se jednalo o oficiální odstavnou plochu výstaviště. Kdepak, není tomu tak. Jak zjišťujeme, jde o soukromý plácek, někoho úplně jiného a s výstavištěm údajně nemá vůbec žádnou spojitost. Akceptovat novinářské karty tu není tedy důvod, ani chuť. Zde o publicitu nejde… zde jde jen o zisk. Parkovné… s cenou ve výši samotné vstupenky do areálu, tak zážitek z výstavy prodraží… i když s ní vlastně vůbec nesouvisí, byť se tak zpočátku tváří. Dvě stovky platíte až pří odjezdu.

A to je vlastně onen skutečný „fór“ v návaznosti na výstavy „For…“ a ono pro nás jediné překvapení na závěr. Jinak stejně jako minulé ročníky, samotná výstava nepřekvapila ničím až tak moc novým a zvláštním. Ale to je vlastně dobře, protože o nepříjemná překvapení nikdo nestojí. A to že nabídka vystavovatelů ničím výrazně nepřekvapuje vlastně jen znamená, že vše se už dlouho drží tak jak má a je to v pořádku. A pokud přinese alespoň ten radostný zážitek malým klukům, běhajícím nadšeně v ponožkách od jedné lodě k druhé, tak stojí za to. 🙂

Doporučení na závěr? Na výstavu tohoto, či příštího ročníku určitě přijeďte…nejlépe s celou rodinou… a to hromadnou dopravou a ve snadno zouvatelné pohodlné obuvi. Přijďte si sáhnout na to zdánlivě nedosažitelné 🙂 Výstava trvá až do 17.března.