Tři černí pasažéři byli zachráněni španělskou pobřežní stráží, poté co cestovali na kormidle tankeru, který byl na moři 11 dní z Nigérie na Kanárské ostrovy.
Španělská pobřežní stráž nedávno zveřejnila obrázek tří černých pasažérů sedících na kormidle ropného tankeru Althini II, když kotvil v přístavu Las Palmas na Kanárských ostrovech.
Tři muži údajně nastoupili na kormidlo tankeru 17. listopadu, před opuštěním nigerijského přístavu Lagos. Poté se 183 metrů dlouhá loď plavila podél pobřeží západní Afriky na Kanárské ostrovy. Tři černí pasažéři tak strávili 11 dní balancováním na kormidle, pouze desítky centimetrů nad hladinou moře.
V pondělí, začátkem tohoto týdne, tanker s palivem dorazil do přístavu Las Palamas na ostrově Gran Canaria, který je třetím největším ostrovem Kanárských ostrovů patřících Španělsku.
Černí pasažéři byli zachráněni plavidlem pobřežní stráže kolem 19 hodin místního času a dehydratovaní a podchlazení byli předání zdravotníkům. Stav jednoho z nich byl natolik vážný, že musel být převezen do nemocnice.
Není jasné, jak se migrantům vůbec podařilo takovou cestu přežít, protože cestovali zdánlivě bez zásob. Na kormidle se podle fotografie nedalo ani vzpřímeně sedět. Není to ale poprvé, co byli nalezeni černí pasažéři putující na kormidle obchodních lodí na Kanárské ostrovy.
Černí pasažéři cestující na kormidle nejsou výjimkou
Minulý rok byl španělskými novinami El Pais popisován příběh čtrnácti letého nigerijského chlapce, který přežil dva týdny na kormidle lodi cestující z Lagosu.
V listopadu 2020 byly nalezeny tři osoby na kormidle lodi Ocean Princess II, a měsíc před tím další tři dorazili na Kanárské ostrovy na palubě norského ropného tankeru Champion Pula.
Ostrovy jsou oblíbené jako turistická destinace a staly se také branou pro africké migranty, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle Mezinárodní organizace pro migraci téměř 3000 migrantů buď zemřelo, nebo se ztratilo na moři při pokusu dostat se z Afriky na tyto ostrovy, uvedla ve své zprávě agentura Reuters .
Jaký mají černí pasažéři další osud?
Podle španělského práva mohou černí pasažéři v zemi žádat o azyl. Kdo tak neučiní, musí být provozovatelem lodi vrácen do výchozího přístavu cesty.
Mluvčí místní policie agentuře Reuters řekl, že za poskytnutí dočasného ubytování černému pasažérovi odpovídá provozovatel lodi a dva ze tří mužů byli již vráceni na loď. Třetí migrant prozatím nebyl propuštěn z nemocnice.