Firma MSC odmítá, že byla infiltrována kokainovým kartelem

Firma MSC odmítá, že byla infiltrována kokainovým kartelem

Firma MSC, největší světový námořní dopravce, čelí neustálému tlaku médií z důvodu rozsáhlých případů pašování drog odhalených před více jak třemi lety.

Agentura Bloomberg zveřejnila investigativní zprávu, ve které se uvádí, že americká vláda požaduje po přepravním gigantovi pokuty ve výši minimálně 700 milionů dolarů, a jednou z variant je dokonce i propadnutí kontejnerové lodi MSC Gayane postavenou v roce 2018.

Kontejnerová loď MSC Gayane byla postavená v roce 2018.
Kontejnerová loď MSC Gayane byla postavená v roce 2018.

Více než 20 tun kokainu v hodnotě více než 1 miliardy dolarů bylo nalezeno v kontejnerech na palubě lodi MSC Gayane v červnu 2019, když připlouvala do přístavu Philadelphie. Znamenalo to největší záchyt kokainu v historii USA.

Také v roce 2019 bylo nalezeno 1,6 tuny kokainu na palubě lodi MSC Carlotta, když vplula do přístavu Newark ve státě New Jersey. Na palubě MSC Desiree v přístavu Philadelphie bylo objeveno 537 kilogramů kokainu; Peruánské úřady nalezly v MSC Carlotta 2,4 tuny kokainu; a panamské úřady nalezly v MSC Avni 1,3 tuny kokainu.

Osm námořníků na palubě MSC Gayane se přiznalo a bylo odsouzeno celkem na 50 let vězení. Přiznali se k použití lodního jeřábu k naložení kokainu z motorových člunů, když bylo plavidlo na volném moři u Jižní Ameriky, a poté drogy ukryli v lodních kontejnerech.

Američtí žalobci tvrdí, že Černohorec Goran Gogic – zatčený v říjnu na Floridě a nyní ve vazbě v New Yorku – dohlížel na logistiku přepravy kokainu z Jižní Ameriky do Evropy (se zastávkou v USA) na palubě lodí MSC Gayane, MSC Carlotta a MSC Desiree. Na palubách těchto lodí byli členy posádek zapojené do pašování většinou Černohorci a zejména členové balkánských drogových kartelů.

Firma MSC se cítí celou záležitostí poškozena

V článku Bloombergu se uvádí, že kartel pašeráků kokainu „infiltroval“ společnost MSC (Mediterranean Shipping Co.). William McSwain, americký právník pro východní obvod Pensylvánie před lednem 2021, řekl Bloombergu: „Určitě jsme v tom všem neviděli MSC jako oběť.“

Robert Perez, bývalý náměstek komisaře pro cla a ochranu hranic (CBP), řekl Bloombergu, že americká vláda má velký zájem vědět, „jak vysoký je vliv pašeráků narkotik v této společnosti“.

Lodní společnost v sobotu odpověděla : „MSC důrazně protestuje proti titulkovému tvrzení Bloombergu, že zločinná činnost malého počtu námořníků z Černé Hory a za velmi specifických okolností znamená, že samotná „společnost“ je „infiltrována“ drogovým kartelem.“

„Společnost a všichni v ní jsou oběťmi,“ uvedla přepravní společnost v prohlášení u soudu v dubnu 2021 . Společnost uvedla, že „utrpěla značné finanční škody a poškodilo to její reputaci“ a že „incident Gayane je nechtěnou a nezaslouženou skvrnou v historii společnosti“, která zvláště znepokojovala rodinu Aponteových, vlastníky lodní společnosti.

MSC ve svém prohlášení u soudu dále uvedla, že v letech 2019-25 utratí více než 100 milionů dolarů na vylepšená opatření proti pašování. V aktuální reakci na článek agentury Bloomberg uvedla, že v roce 2022 investovala „více než 50 milionů dolarů“ na bezpečnostní opatření a bude v tom pokračovat i v příštích letech.

Lodní společnost by navíc mohla čelit finančním nákladům v důsledku sankcí uvalených vládou USA. Podle zprávy Bloomberg „MSC a vláda USA jsou nyní uvězněny v právní bitvě, která se odehrála z velké části mimo dohled veřejnosti.“

Z reakce společnosti MSC na článek agentury Bloomberg:

Obchod s kokainem v posledních letech prudce roste a jde o problém v celém odvětví. Všechny druhy dopravy, od lodí po kamiony, vlaky a letadla, jsou vystaveny hrozbě nezákonného obchodování, a dokud bude existovat poptávka, bude přetrvávat nabídka prostřednictvím mezinárodních drogových kartelů.

Přepravní linky a jejich zaměstnanci nejsou pověřeni, nemají zdroje ani nejsou vyškoleni, aby čelili nebezpečným jednotlivcům, kteří provozují organizované zločinecké organizace.

Překupníci za incidentem MSC Gayane použili převratné metody k pašování svých drog a operaci nemohl předvídat žádný poctivý přepravce. Společnost MSC, stejně jako ostatní v odvětví liniové dopravy, zůstává pevně proti tomuto nezákonnému obchodu a aktivně podniká kroky, aby čelila novým technikám zločinců.

Černá Hora má dlouhou tradici mořeplavby. Většina členů posádky je poctivá, jsou dobří ve své práci a tvrdě pracují, aby si vydělali na živobytí pro sebe a své rodiny. Všichni dodavatelé MSC prošli důkladným prověřovacím postupem, který zahrnoval americké vízum C-1/D pro všechny Černohorce, kteří by zavítali do amerických přístavů. Zatímco preventivní reakcí MSC na zabavení drog na lodi Gayane bylo přemístit své černohorské námořníky z přepravních tras, které jsou nejzranitelnější vůči obchodu s drogami, společnost nesouhlasí s celkovou charakteristikou námořní pracovní síly z jedné země založené na základě malé skupiny zločinců.

Bohužel vždy budou existovat jedinci, kteří mohou být zkorumpováni obchodníky s drogami – nebo, což je ještě obtížnější předvídat, slušní lidé, kteří podlehnou násilným výhrůžkám nebezpečných zločinců vůči nim a jejich rodinám. Jedná se o lidský faktor, který jednotlivé společnosti nemohou zcela kontrolovat.

O společnosti MSC

jedna z předních světových přepravců kontejnerů má MS
Firma MSC patří mezi přední světové přepravce kontejnerů.

Společnost MSC – Mediterranean Shipping Company, se sídlem v Ženevě ve Švýcarsku je globálním lídrem v oblasti dopravy a logistiky, soukromě vlastněná a založená v roce 1970 Gianluigim Apontem. Jako jedna z předních světových přepravců kontejnerů má MSC, 675 kanceláří ve 155 zemích po celém světě s více než 150 000 zaměstnanci. Lodní linka MSC pluje po více než 260 obchodních trasách a zastavuje ve více než 520 přístavech. 

Zdroj: www.freightwaves.com, www.msc.com