Jachta se u pobřeží málem potopila, museli volat záchranáře

V pondělí 14. 2. 2022 se dostala jachta s dvoučlennou posádkou u německého pobřeží do velkého nebezpečí. Přivolaní záchranáři museli loď odtáhnout do loděnice.

Dvoučlenná posádka z německého Oldenburgu se nevyhnula poznání, jak rychle se z malého problému na moři může stát velké nebezpečí. Převoz jejich motorové jachty z Baltského moře do přístavu Bremerhaven nakonec po problémech s motorem a po průniku vody skončil nouzovým odvlečením. Němečtí záchranáři ze záchranné služby DGzRS dopravili loď a posádku za šest hodin do přístavu Hooksiel.

Kolem 14:30 hod. dva nadšenci do vodních sportů, muž a žena, nahlásili námořním záchranářům problémy se strojním pohonem. K ohlášení použili mezinárodní nouzový kanál VHF 16. Jejich poloha byla u bóje 14 v plavební dráze Neue Weser.
Loď, která není schopna manévrovat v blízkosti hlavních lodních tras, obecně představuje nebezpečí. Proto bylo ihned vysláno záchranné plavidlo. Pro posádku hlídkového záchranného křižníku BERNHARD GRUBEN vše zpočátku vypadalo jako rutinní operace.

Záchranná loď, křižník BERNHARD GRUBEN.
Záchranná loď, křižník BERNHARD GRUBEN.

Jachta se začala plnit vodou

Zatímco ale námořní záchranáři byli na cestě, situace na 10 metrů dlouhém neovladatelném plavidle se výrazně změnila. Při síle větru kolem šesti stupňů Beaufortovy stupnice a až dvoumetrových vlnách se uvolnila kotva na přídi. Náraz volně se pohybující kotvy bohužel vytvořil díru v trupu lodi pod čarou ponoru. Do vážně poškozené lodi začala pronikat voda. Posádka se za každou cenu snažila udržet loď na hladině, k vylévání vody z lodi museli používat kbelíky.

Když námořní záchranáři necelou hodinu po vyhlášení poplachu našli plavidlo v nouzi, bylo již zahnáno daleko severním směrem od původního místa ohlášení problémů. Záchranný křižník (*křižník – výraz používaný i pro civilní plavidla záchranářů, celníků, nebo pobřežní stráže) zapřáhl motorovou jachtu poblíž bóje 10, asi jednu námořní míli západně od majáku Roter Sand a tři námořní míle západně od majáku Alte Weser.

U ostrova Minsener Oog musela být jachta připoutána na bok záchranného člunu.
U ostrova Minsener Oog musela být jachta připoutána na bok záchranného člunu.

Protože posádka byla ještě nějakou dobu schopna udržet průnik vody pod kontrolou pomocí palubních prostředků, námořní záchranáři se rozhodli odtáhnout loď na laně k ostrovu Minsener Oog. Tam bylo moře výrazně méně rozbouřené a mohli tak jachtu připoutat na bok svého plavidla. To se povedlo právě včas, protože posádka už sama dále nemohla udržet jachtu na hladině. „Nasadili jsme výkonné drenážní čerpadlo, které muselo běžet po celou dobu odtahu, dokud jsme po 20. hodině nedojeli do Hooksiel,“ hlásil velitel záchranné mise Michael Schmitz. U přístavního městečka Hooksiel převzala poslední část záchrany sesterská loď JOHANN FIDI, která jachtu odvlekla přes zdymadlo do loděnice.

Zdroj: www.seenotretter.de