E Pusher - 100% elektrický tlačný remorkér pro trať Amsterdam-Zaandam

100% elektrický tlačný remorkér pro trať Amsterdam-Zaandam

E-Pusher je první čistě elektrický tlačný remorkér od společnosti KOTUG. Remorkér bude ve čtyřech člunech přepravovat kakaové boby na trati Amsterdam-Zaandam.

Společnost KOTUG dodá společnosti Cargill tlačný remorkér E-Pusher typu M a čtyři čluny pro přepravu kakaových bobů. Společnost Cargill bude soulodí využívat pro přepravy mezi přístavem Amsterdam, největším přístavem pro dovoz kakaa na světě, a jejich kakaovými zařízeními v Zaandamu. Cargill bude první společností využívající toto plně elektrifikované průmyslové zařízení pro vnitrozemskou lodní dopravu.

Plavidlo je vybaveno vyměnitelnými bateriovými zásobníky energie od společnosti Shift Clean Energy (Shift), tato společnost se také podílela na projektování plavidla. Remorkér bude při provozu využívat stanice pro výměnu baterií a nabíjecí stanice společnosti Shift.

E-Pusher je modulární tlačný remorkér

Řada E-Pusher se skládá ze tří typů: Small, Medium a Large pro místní provoz v přístavech, na krátké vzdálenosti a na delší vzdálenosti po vnitrozemských vodních cestách. E-Pusher typu M pro společnost Cargil může tlačit čluny s nákladem až 4 000 tun.

Společnost KOTUG zvolila modulární stavbu lodi. Díky této efektivní metodě montáže se podařilo zkrátil dobu výstavby o více než polovinu ve srovnání s tradičními postupy. Modulární a škálovatelný elektrický tlačný remorkér je navíc poháněn výměnnými energetickými zásobníky.

„Koncept E-Pusher jsme spustili v roce 2021 a to s menším typem, E-Pusher S („CityBarge One“). Ten je již úspěšně nasazen na několika vnitrozemských vodních cestách a v přístavech. Jsem velmi hrdý na to, že mezinárodní společnost jako Cargill je naším prvním zákazníkem pro E-Pusher typ M. Možnosti konstrukce remorkéru je nadále možné přizpůsobovat s ohledem na potřeby konkrétních provozů“. Doplnil Ard-Jan Kooren, prezident a generální ředitel společnosti KOTUG International

Výměna baterií proběhne za pár minut

Vyměnitelný zásobník energie od společnosti SHIFT lze vyměnit během několika minut. Prázdné baterie lze poté dobíjet v noci a případně tak využívat přebytky energie v síti.

Energie pro tlačný remorkér pochází z bezemisních zdrojů

Společnost Shift poskytuje vyměnitelné energetické zásobníky, které jsou osazeny bezemisními bateriovými systémy ESS v rozsahu od 70 kWH do 6 MWh. Tyto modulární bateriové systémy jsou nabíjeny prostřednictvím čisté výroby energie z (bio)plynu, vodíku a dalších obnovitelných zdrojů energie. Výroba energie probíhá buď přímo na palubě plavidel, nebo ve vyhrazených energetických stanicích PwrSwäp společnosti Shift.

Paul Hughes, prezident a spoluzakladatel Shift Clean Energy sdělil: „Jsme nadšeni, že jsme se stali partnerem společnosti KOTUG při dodávkách vyměnitelných baterií pro revoluční E-Pusher™ typ M. S našimi nabíjecími stanicemi PwrSwäp podél trasy Amsterdam-Rotterdam-Antverpy, můžeme eliminovat jakékoli obavy provozovatelů z dojezdu. Dostupnost těchto stanic podle našeho názoru otevře dveře k rozsáhlé elektrifikaci plavidel, a tím i k bezemisní vodní dopravě.“

Přístav Amsterdam směřuje ke klimatické netralitě

„Tleskám této iniciativě. Amsterdam je největší přístav pro dovoz kakaa na světě, přepravuje se zde mnoho kakaových bobů. Je proto skvělé, že lze boby přepravovat zcela bez emisí mezi sklady v našem přístavu a továrnami Cargill v Zaandamu. Chceme se posunout směrem ke klimaticky neutrálnímu přístavu, takže čím méně emisí, tím lépe.“ Říká Alma Prins, ředitelka sekce Cargo and Offshore v přístavu Amsterdam.

Zdroj: www.kotug.com