Loď thajského námořnictva se potopila, probíhá záchranná mise

Loď thajského námořnictva se potopila, probíhá záchrana osob

Thajské námořnictvo oznámilo, že válečnou loď HTMS Sukhothai zastihla bouře a poté se potopila. V době zveřejnění článku se stále pohřešuje 23 členů posádky.

K potopení došlo 19. prosince v thajském zálivu, když byla HTMS Sukhothai na rutinní hlídce asi 20 mil východně od okresu Bang Saphan, ve středním Thajsku. O den dříve vydalo thajské meteorologické oddělení varování před bouřkami s možnostmi vysokých vln.

Během bouře a vysokých vln nabrala 77 metrů dlouhá korveta třídy Ratanakosin vodu, když ji naklonil silný vítr. Voda vnikla do výfukového potrubí a způsobila selhání hlavních energetických systémů. To znamenalo, že posádka nebyla schopna nadále s lodí manévrovat ani odčerpávat mořskou vodu, která se dostala do plavidla.

Na místo byly vyslány tři fregaty královského thajského námořnictva a dva vrtulníky s mobilními čerpacími stroji, které však po třech hodinách musely svou misi kvůli počasí odvolat. Přibližně ve 12:02 19. prosince se Sukhothai dále naklonila a potopila.

23 námořníků je stále nezvěstných

Aktuální stav záchranné mise lze sledovat na Twitteru thajského královského námořnictva.

Po potopení HTMS Sukhothai probíhala pátrací a záchranná operace námořníků. Toto úsilí bylo bohužel zpomalováno špatným počasím.
23 z celkového počtu 106 členů posádky zůstává stále nezvěstných. Uvádí se, že 11 zachráněných bylo převezeno do nemocnice, 3 jsou v kritickém stavu.

Ti, kteří potopení přežili, popsali události na palubě jako chaotické, přičemž velitel královského thajského námořnictva admirál Choengchai Chomchoengpaet odhalil, že na palubě nebylo dostatek záchranných vest pro 106 členů posádky, protože na lodi bylo více lidí než obvykle.

HTMS Sukhothai

HTMS Sukhothai (FS-442) je korveta třídy Ratanakosin provozovaná thajským královským námořnictvem.
HTMS Sukhothai (FS-442) je korveta třídy Ratanakosin provozovaná thajským královským námořnictvem.

HTMS Sukhothai o výtlaku 960 tun byla objednána thajským královským námořnictvem v roce 1983 a postaven v Tacomě ve státě Washington. Byla uvedena do provozu o čtyři roky později.

Sukhothai byla vybavena dvěma dieselovými motory a dvěma hnacími hřídeli, které poskytovaly maximální rychlost 30 MPH. Byla navržena pro posádku 87 členů, z nichž 15 tvořili důstojníci, plus kontingent štábu vlajkového důstojníka.

Zdroj: www.warhistoryonline.com, twitter.com/prroyalthainavy