Premiér a ředitelka přístavu domlouvali pašování kokainu

Premiér a ředitelka přístavů domlouvali pašování kokainu

Premiér Panenských ostrovů byl 28. 4. zatčen v Miami americkým protidrogovým úřadem (DEA). Zatčena byla také ředitelka ostrovní přístavní správy, a její syn.

Federální prokuratura v Miami na Floridě obvinila tři lidi, včetně premiéra Britských Panenských ostrovů (BVI), Andrewa Altura Fahieho a výkonnou ředitelku BVI Ports Authority, Oleanvine Pickeringa Maynardovou, ze zločinů obchodování s kokainem a praní špinavých peněz.

Oleanvine Maynardová je výkonnou ředitelkou správy přístavů Britských Panenských ostrovů (BVIPA) od března 2021.
Oleanvine Maynardová je výkonnou ředitelkou správy přístavů Britských Panenských ostrovů (BVIPA) od března 2021.

Měli dát souhlas s pašováním mnoha tun kolumbijského kokainu směřujícího do Miami přes přístavy BVI, oznámilo americké ministerstvo spravedlnosti. Přičemž byl obžalován také syn ředitelky přístavu, Kadeem Stephan Maynard.

Výměnou za svou účast by obžalovaní vydělali miliony, které by byly převedeny přes různé podniky a bankovní účty, aby se skryl zdroj peněz, uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

Podle obvinění se Fahie, Oleanvine Maynard a Kadeem Maynard během března a dubna zúčastnili řady schůzek s údajným obchodníkem s drogami, z důvodu zprostředkování obchodu z drogami.

Premiér s krycím jménem „hlavní trenér“

Andrew Fahie (51 let) je od roku 2019 premiér Britských Panenských ostrovů.
Andrew Fahie (51 let) je od roku 2019 premiér Britských Panenských ostrovů.

K zatčení došlo poté, co agenti DEA předstírali, že jsou pašeráci kokainu z mexického kartelu Sinaloa – údajně největšího dodavatele nelegálních drog na americký trh a dříve vedeného nyní vězněným drogovým bossem Joaquínem ‚El Chapo‘ Guzmánem.

Fahie a Oleanvine by zajistili požadované licence, chránili lodě naplněné kokainem v přístavech BVI a podpláceli potenciálně problematické státní úředníky, říká se v obvinění.

Diskutovali o propašování 3 000 kilogramů kokainu přes BVI port jako zkušební zásilky a následně 3 000 kilogramů jednou nebo dvakrát měsíčně po dobu čtyř měsíců. Fahie a Oleanvine by získali procentuální podíl z prodeje kokainu, údajně ve výši milionů dolarů.

Fahie a Oleanvine byli zatčeni minulý týden v Miami. Podle obvinění tu byli, aby si vyzvedli 700 000 dolarů v hotovosti, jako součást jejich dohody. Třetí obžalovaný, Kareem Maynard, byl zatčen na ostrově Svatý Tomáš (St. Thomas).

V obvinění je například uvedeno, že premiér Fahiem měl v rámci obchodu krycí jméno „hlavní trenér“. Se skrytými agenty DEA například plánoval zinscenovaná odhalení pašování (nekvalitních) drog a peněz, aby to vypadalo, že vůdce BVI na ostrovech bojuje proti zločinu.

Britské Panenské ostrovy (British Virgin Islands – BVI)

BVI je britské zámořské území tvořené více než 40 ostrovy, které se nacházejí v Karibiku na východ od Portorika.
Funguje jako parlamentní demokracie, přičemž premiér působí jako hlava zvolené vlády spolu s guvernérem, kterého jmenuje vláda Spojeného království.
Úniky dokumentů známých jako „Panama Papers“ a „Paradise Papers“ odhalily, že ostrovy jsou oblíbeným daňovým rájem.

Zdroj: gcaptain.com, www.bbc.com