Přes dva jezy - Novoroční party na kajutovém člunu v Praze

Přes dva jezy. Novoroční havárie na kajutovém člunu v Praze

Na Nový rok se Pražanům naskytl nezvyklý pohled na ztroskotaný kajutový člun na Staroměstském jezu. Podle svědků byla havárie důsledkem pokusu o sjíždění jezů.

Mezi činnosti pražských záchranných složek při tradičně bujarých oslavách příchodu Nového roku tentokrát patřila i záchrana osob ze ztroskotaného kajutového člunu.

V době zveřejnění článku byl člun stále uvězněný na tělese jezu, poziční světla svítila. Z okna v přední části lodi vytékala proudící voda, jejímuž tlaku zřejmě neodolala skleněná výplň.

Vodočet v pražské Chuchli hlásil průtok 230 m³/s, což již představuje pro Vltavu v centru Prahy celkem slušné tempo. Dravost řeky stála zřejmě i za nápadem, který by „neortodoxně“ vyřešil nutnost využití smíchovského zdymadla.

Vodní dílo Smíchov překonává výškový rozdíl dvou pražských pevných jezů – Šítkovského (spád 1,36 m) situovaného výš po toku Vltavy a Staroměstského (spád 0,95m). Záchrana osob z uvízlého člunu probíhala až po druhé hodině ranní, kdy již mělo zdymadlo po pracovní době.

Umístění jezů v centru Prahy na Vltavě.
Umístění jezů v centru Prahy na Vltavě.

Podle svědků plavidlo sjelo nejprve Šítkovský jez a pokračovalo dále po proudu přímo do historického centra města ke Karlovu mostu. Staroměstský jez, ale tento nebojácný plán překazil. Pohon člunu se zaklínil mezi žulové desky, které tvoří konstrukci jezu, a s největší pravděpodobností došlo i k proražení trupu. Záď lodi, takzvané „zrcadlo“ vytvořilo příčnou překážku proudící vodě a vzniklá vlna ihned zalila vnitřní prostory člunu.

Staroměstský jez právě prochází rekonstrukcí, při které je instalován dubový rošt vyplněný novými žulovými deskami, jejichž hrany jsou velmi ostré a to zřejmě přispělo ke ztroskotání člunu.

Rekonstrukce Staroměstského jezu v Praze na Vltavě na kterém se stala novoroční havárie.
Rekonstrukce Staroměstského jezu v Praze na Vltavě na kterém se stala novoroční havárie.

Můžeme jen doplnit, že zákonem o vnitrozemské plavbě je na sledovaných vodních cestách plavba přes jezy přímo zakázána. Ani my takové počínání rozhodně nedoporučujeme a za redakci magazínu Paluba.eu přejeme do nového roku Šťastnou plavbu!