Dvě srážky s mosty na kanálu Brusel-Scheldt v krátké době

Na kanálu Brusel-Scheldt dvě srážky s mosty v krátké době

Koncem prosince došlo ke dvěma srážkám s mosty na belgickém kanálu Brusel-Scheldt. V obou případech byla loď vyšší než aktuální podjezdní výška mostů.

26. prosince večer narazila říční kontejnerová loď do mostu Europabrug a 30. prosince narazil říční tanker do mostu Budabrug.
Oba mosty slouží pozemní dopravě k přejezdu přes plavební námořní kanál Brusel-Scheldt. Mosty jsou od sebe vzdáleny pouhé tři kilometry.

Kapitán lodi pravděpodobně udělal chybu v odhadu výšky nákladu

Ke střetu s mostem Europabrug došlo kolem 19:30 hod., kdy se vnitrozemské plavidlo naložené kontejnery srazilo se spodní hranou mostu. Správce vodních cest De Vlaamse Waterweg následně z preventivních důvodů uzavřel most pro silniční a lodní dopravu.

Europabrug je zdvižný most, který má světlou výšku 8,90 metru. Pokud je loď vyšší, musí požádat o zdvižení mostu, a to se podle Carolien Peelaerts z De Vlaamse Waterweg nestalo.

Kapitán lodi tak pravděpodobně udělal chybu v odhadu výšky nákladu, který tvořily čtyři řady na sobě poskládaných lodních kontejnerů. Při srážce byly poškozeny celkem tři kontejnery a je velkým štěstím, že nedošlo k dalším škodám, či zranění na plavidle. Loď po srážce pokračovala v cestě.

V průběhu úterý 27. prosince proběhla kontrola a resetování elektromechaniky mostu. Most byl úspěšně zvednut a znovu otevřen pro veškerou dopravu.

Most Europabrug přes mořský kanál Brusel-Scheldt ve Vilvoorde se otevřel pro námořní plavidlo.
Most Europabrug přes mořský kanál Brusel-Scheldt ve Vilvoorde se otevřel pro námořní plavidlo.

Europabrug (také nazývaný Vilvoordebrug) je zvedací most přes mořský kanál Brusel-Scheldt ve městě Vilvoorde. Most byl postaven v roce 1972 a má kovovou pohyblivou část o délce 55,8 m a šířce 20,96 m. Včetně viaduktu z centra má most celkovou délku 376 metrů. Na mostě je místo celkem pro čtyři jízdní pruhy.

Bruselský přístav zůstává ze severního směru nepřístupný

Říční tanker narazil do mostu Budabrug v pátek 30. prosince večer. Poškození mostu je značné a byl uzavřen pro lodě i auta.

V době havárie byl most v základní spuštěné poloze, která je tak nízko, že do něj loď narazila z boku. Poškození mostu je tedy značné a v důsledku toho byl uzavřen jak pro lodě, tak pro auta. Bruselský přístav je ze severního směru nepřístupný.

„Navzdory pokusům technických týmů přístavu se zatím nepodařilo zvednout most do vyšší polohy, aby se mohla obnovit lodní doprava,“ řekl v sobotu Sylvain Godfroid, tiskový mluvčí bruselského přístavu. Zdůrazňuje však, že je vynaloženo veškeré úsilí na nalezení řešení, které umožní co nejrychlejší obnovení lodní dopravy.

Lodní policie mezitím zahájila vyšetřování, aby zjistila příčinu neštěstí. Budabrug je majetkem Bruselského přístavu, který zajišťuje jeho každodenní provoz. Most se nachází u severního vjezdu do přístavu. Jedná se o zvedací most, který za normálních okolností umožňuje přístup do vnějšího přístavu 24 hodin denně, 365 dní v roce.

Most Budabrug částečně zvednutý, aby umožnil průjezd vnitrozemské lodi.
Most Budabrug částečně zvednutý, aby umožnil průjezd vnitrozemské lodi.

Budabrug (Budínský most) je zdvižný most z roku 1955 s pozoruhodnou kovovou konstrukcí přes námořní kanál Brusel-Scheldt v Neder-Over-Heembeek, městské části Bruselu. Protože lze nový most otevřít do výšky 35 metrů, mohou vyšší námořní plavidla doplout až do vnějšího přístavu Brusel.

Námořní kanál Brusel-Scheldt

Námořní kanál Brusel-Scheldt, nazývaný také Canal van Willebroek nebo Willebroekse Vaart, je kanál v Belgii, který spojuje Brusel se Scheldou. Kanál je jedním z nejstarších splavných kanálů v Belgii a dokonce i v Evropě . Původní kanál pochází z 16. století.

Kanál neplní pouze ekonomickou roli, má také velký význam pro vodní hospodářství v údolí řeky Senne (nizozemsky Zenne). Kanál má jakousi vyrovnávací funkci množství vody v údolí Senne a zejména město Brusel je tak ušetřeno záplav.

Zdroj: wikipedia.org, www.flows.be, nl.wikipedia.org, port.brussels, nl.wikipedia.org