Dne 28. února 2024 oficiálně zahájila provoz nová řídící centrála ve městě Duisburg, odkud se na dálku ovládají vnitrozemské nákladní lodě plující po řece Rýn.
Zástupci technologické společnosti Seafar, a lodních společností HGK Shipping a Deymann otevřeli v Duisburgu vůbec první centrálu pro dálkově řízenou vnitrozemskou lodní dopravu v Německu.
V Belgii již plují lodě zcela bez posádky
Provozovatel řídícího centra v kancelářích přístavní oblasti Duisburg-Ruhrort je společnost HGK Shipping, která provozuje více než 200 nákladních lodí. Technologie, kterou již testuje i konkurenční rejdařská společnost Deymann, pochází od antverpského start-upu Seafar.
Společnost Seafar navazuje na svůj projekt v Belgii, kde již v oblasti přístavu Ostende operuje několik nákladních lodí zcela bez posádky, a dále mezi Lutychem a Antverpami plují lodě s dálkovým ovládáním včetně redukované posádky.
Atraktivní pracoviště budoucnosti
Steffen Bauer generální ředitel HGK Shipping se k projektu vyjádřil pro server Handelsblatt: „Nedostatek kapitánů již existuje a pravděpodobně se bude zvyšovat.“ Mezi roky 2008 a 2018 se tato profesní skupina v Německu zmenšila o 24 procent. Šéf lodní společnosti odhaduje, že třetině kapitánů vnitrozemských plavidel je nyní více než 55 let. „V příštích deseti letech tyto pracovníky proto ztratíme,“ doplnil.
Německé lodní společnosti HGK a Deymann do startu řídícího střediska na Rýně vkládají velké naděje. Kancelářské pracoviště má zatraktivnit práci pro budoucí lodníky na vnitrozemských vodních cestách a zároveň ji zefektivnit. Prostřednictvím obrazovky lze ovládat dvě až tři nákladní lodě současně. „Investice do technologie se pro lodní společnost vrátí za jeden a půl až tři roky,“ slibuje člen představenstva Seafar Janis Bargsten.
Většina vnitrozemských nákladních plavidel tráví více než polovinu času v přístavech při nakládkách a vykládkách. Ve směnném provozu musí být v této době placeni i kapitáni, kteří jsou přítomni na palubě, kdežto kapitáni z dálkového řídícího centra být placeni v tuto dobu nemusí. Pro kapitány to navíc přináší výhodu v možnosti lepšího nastavení rovnováhy rozložení času mezi prací a rodinou.
Ale na rozdíl od Belgie, kde již nákladní lodě plují i zcela bez posádky, německé úřady považují udělení takových výjimek stále ještě za problematické.
Dálkově ovládané lodě již provozuje několik společností
Centrální komise pro plavbu na Rýně (CCNR) udělila třem nákladním lodím vlastněným společnostmi HGK a Deymann povolení k dálkově ovládané navigaci. Na úseku Rýna z města Bonn a dále po proudu, budou tyto dálkově ovládané lodě stále mít z bezpečnostních důvodů kapitány na palubě – jako zálohu, pokud by to nouzová situace vyžadovala.
Podobné testy nákladních lodí již probíhají na průplavu Mittellandkanal u města Münster a Osnabrück a také na průplavu Elbe-Seitenkanal, po kterém společnost Salzgitter AG přepravuje své ocelové zboží do Hamburku.
Také rejdařská společnost HGK Rhenus v současné době pracuje na řešení dálkového ovládání pro svá plavidla vnitrozemské plavby. Na podzim roku 2023 společnost představila s několika technologickými partnery výzkumný projekt „FernBin“.
Již za pět let by mohly lodě plout zcela bez kapitánů na palubě
„Technicky je dálkové ovládání bezpečné, zejména proto, že v našich systémech používáme senzory, kamery a laserové měření vzdálenosti, také využíváme sítě 4G a 5G od tří poskytovatelů současně“ uvedl dále pro Handelsblatt manažer technologické společnosti Seafar Janis Bargsten. Šéf lodní společnosti HGK Bauer chce při aplikaci technologie stále postupovat obezřetně krok za krokem: „Nechceme také zahltit úřady, pojišťovací a certifikační společnosti.“
Pokud budou dozorové orgány spolupracovat – předpovídá Bauer – tak nákladní lodě v Německu by mohly již za pět let plout zcela bez kapitánů na palubě. V klidných vodách, jako jsou kanály nebo přístavy, je autonomní provoz dokonce myslitelný i bez kormidelníka na souši.
Právě v Belgii již na 42 kilometrů dlouhé trase jezdí malé přepravní lodě, takzvané „vodní náklaďáky“, bez posádky. Na bezpilotní cestě mezi městem Diojkmuide a přístavem Ostende převáží 38,5 metru dlouhá a 5,05 metru široká plavidla vytěžený materiál.
Zachování vodní dopravy je důležité pro ochranu klimatu
Steffen Bauer, generální ředitel HGK Shipping, jak uvedl server waz.de, také upozorňuje na fakt, že ochrany klimatu lze dosáhnout pouze pomocí vnitrozemské lodní dopravy. Podle německé Agentury pro životní prostředí (UBA) je tato doprava výrazně ekologičtější než například přeprava zboží kamionem, nebo letadlem. Dálkové ovládání tak umožňuje „větší ochranu klimatu navzdory nedostatku kvalifikovaných pracovníků,“ říká Bauer. Tyto nové technologie jsou tak prostředkem k zachování vodní dopravy v dostatečném rozsahu.
Zdroj: www.handelsblatt.com, www.dvz.de, seafar.eu, hgkshipping.de, www.reederei-deymann.de