Hořící Ro-Ro loď - Felicity Ace

Hořící RO-RO loď plnou elektrovozů je na moři těžké uhasit

Hořící RO-RO loď, na které ve středu 16. 2. 2022 při plavbě vypukl požár, je stále uprostřed Atlantiku. Loď má na palubě 4 000 vozů včetně mnoha elektrických.

Uprostřed Atlantiku, asi 1500 kilometrů západně od portugalského Lisabonu a 170 kilometrů jižně od souostroví Azory, pluje hořící nákladní RO-RO loď „Felicity Ace“. 22 členů posádky bylo evakuováno portugalským letectvem brzy po vypuknutí požáru, který vypukl z dosud neznámých příčin.

Portugalské námořnictvo zachránilo všech 22 členů posádky RO-RO lodi Felicity Ace.
Poslední známá poloha, kde se nachází nákladní Ro-Ro loď "Felicity Ace".
Poslední známá poloha, kde se nachází nákladní Ro-Ro loď „Felicity Ace“.

Loď byla na cestě z německého přístavu Emden do Davisville v USA. Náklad lodi tvoří 1100 vozů značky Porsche, 186 vozů Bentley, několik vozů Lamborghini, a asi 2700 dalších vozů značky VW. Tradičně jsou námořní RO-RO lodě navrženy jako víceúrovňové parkovací garáže, přičemž každá úroveň je technicky oddělena, což by mohlo snížit poškození nákladu. Zatím nejsou žádné zprávy o úniku oleje a plavidlo zůstává stabilní. Portugalské námořnictvo zůstalo na místě a zajišťuje nepřetržité sledování plavidla.

Loď Felicity Ace byla postavená v roce 2005 a pluje pod vlajkou Panamy, je 200 metrů dlouhá a 32 metrů široká. Felicity Ace vlastní společnost Snowscape Car Carriers SA a provozuje společnost Mitsui O.S.K.

Nyní se specialisté připravují Ro-Ro loď uhasit na otevřeném moři.

Specialisté z nizozemské vyprošťovací společnosti Smit, kteří jsou u lodi od pátku, se snaží dostat požár na volném moři co nejrychleji pod kontrolu. Z posledních záběrů je patrné, že plavidlo stále silně hoří a místy jsou již znatelné deformace způsobené vysokými teplotami.

Problém jsou ale baterie v elektrických modelech, které nelze jednoduše uhasit vodou. V případě vzplanutí lithium-iontové baterie dosahuje požár velmi vysokých teplot, produkuje toxické plyny a je neuhasitelný. To také souvisí s rizikem rozsáhlého znečištění životního prostředí kontaminovanou stékající vodou z hašení.

Před vstupem záchranných týmů na palubu Felicity Ace je nutné provádět chladící operace.
Před vstupem záchranných týmů na palubu Felicity Ace je nutné provádět chladící operace.

V pátek (18. 2.) vypluly tři vlečné remorkéry z Gibraltaru a Nizozemska, aby se pokusily odtáhnout loď do přístavu. Nejbližší přístav na Azorech ale nepřipadá v úvahu, pro ten je hořící nákladní loď příliš velká.

Zdroj: gcaptain.com