Kontejnerová loď firmy Evergreen uvízla, probíhá vyproštění

Kontejnerová loď firmy Evergreen uvízla, probíhá vyproštění

Téměř rok po zablokování Suezského průplavu lodí Ever Given firmy Evergreen, je tu další problém do kterého se tentokrát dostala kontejnerová loď Ever Forward.

334 metrů dlouhá kontejnerová loď Ever Forward vyplula na cestu mezi severoamerickými přístavy Baltimor a Norfolk, ale záhy po odplutí v neděli 13. března uvízla v oblasti průlivu Chesapeake.

Loď zůstává stále uvězněna mezi bójemi 16 a 14 u ostrova Gibson. Příčina vychýlení plavidla z plavební dráhy s dostatečnou hloubkou není známa. Údaje o poloze pouze ukazují, že minula pravotočivý oblouk plavebního kanálu. Není však jasné, zda loď utrpěla technický problém, nebo jen posádka nedokončila zatáčení. Přístav Baltimore pokračuje v normálním provozu a lodní doprava není omezena.

Událost se stala téměř rok poté, co se kontejnerová loď Ever Given, rovněž provozovaná společností Evergreen Marine Corp., uvízla v Suezském průplavu a ucpala jednu z nejdůležitějších obchodních tepen světa.

Kontejnerová loď netvoří nebezpečí pro plavbu ani pro přírodu

Bagrovací práce pro vyproštění kontejnerové lodi Ever Forward provádí společnost Donjon-Smit.
Bagrovací práce pro vyproštění kontejnerové lodi Ever Forward provádí společnost Donjon-Smit.

Kontejnerová loď Ever Forward je stále mimo trasu plavebního kanálu v a nepředstavuje nebezpečí pro ostatní lodní dopravu. Aktuální snímky ukazují dvojici bagrů, jak nabírají bahno do člunů poblíž uvázlé lodi. Očekává se, že zhruba po týdnu bagrovacích prací dojde k pokusu o natočení zádě lodi a poté použití pohonu a remorkérů k vycouvání z mělčiny.

Pobřežní stráž USA pravidelně monitoruje plavidlo kvůli „potenciálnímu nebezbečí znečištění životního prostředí“ a vymezila bezpečnostní zónu kolem lodi. Posádka na palubě Ever Forward byla také instruována, aby hlásila jakoukoli znatelnou změnu ve stabilitě, ponoru, poloze plavidla nebo známky úniku ropy.

Zdroj: gcaptain.com, www.washingtonpost.com